Pływanie na desce sposobem na problemy behawioralne psów?


Chris De Aboitiz, mistrz surfingu i trener psów odkrył, że poprzez naukę pływania na paddle board (deska z wiosłem) można pokonać różne problemy w zachowaniu psów. Właściciele jego czworonożnych uczniów są podobno bardzo zadowoleni z postępów swoich podopiecznych.

53-letni Chris De Aboitiz, australijski mistrz surfingu, a jednocześnie znany miłośnik psów i ich trener ze swoimi psami surfuje od dwudziestu lat. Aktualnie ma pięć własnych czworonogów. Suczki Millie i Rama nie tylko potrafią pływać na paddle board, ale także wykonują na desce wzbudzające zachwyt plażowiczów różne sztuczki wraz ze swoim opiekunem.

Chris zorientował się, że wspólne pływanie na desce sprzyja budowaniu wyjątkowej więzi miedzy człowiekiem i psem, ponieważ, jak mówi, „pies musi (wtedy) zrozumieć, że są zasady i granice”. Osiem lat temu założył firmę Natural Balance Dog, w której postanowił połączyć swoje umiejętności surfera z pracą szkoleniową czworonogów. „Uczenie psów jest łatwe. Najtrudniej jest nauczyć ich właścicieli” – z uśmiechem wyznał Chris stacji 7 News Sydney w Australii. Do tego rodzaju nauki najbardziej nadają się psy, które mają doskonale opanowane podstawowe komendy, takie jak „siad” i „zostań”. I to, według Chrisa, jest kluczem do sukcesu, ponieważ wtedy zwierzak stoi spokojnie na desce i nie wpada co chwilę do wody.

Na początku Chris zabiera psiaka na bardzo płytką wodę, aby było łatwo, bezpiecznie i przede wszystkim by była to dobra zabawa dla zwierzaka. Jeśli pies grzecznie reaguje na „siad” i „zostań”, prawdziwe surfowanie na fali jest możliwe już po 5-10 minutach. Jednak na opanowanie przez jego dwie sunie, Millie i Ramę, takich sztuczek jak choćby przechodzenie po jego plecach podczas surfowania, potrzebny był prawie rok.

Chris bardzo dba o swoich podopiecznych, dlatego dla ich bezpieczeństwa nigdy nie wypływa przy zbyt dużej fali czy złych warunkach pogodowych. Mimo głosów krytycznych dla tej formy pracy z psami, zainteresowanie jego treningami na desce jest bardzo duże. Zadowoleni z efektów właściciele psów są dla Chrisa najlepszą rekomendacją. On sam zaś czerpie satysfakcję z radości, jaką daje psom wspólna zabawa na wodzie. PK

 

Dog Trainer Chris De Aboitiz

Avalon Beach: Dog therapist Chris De Aboitiz – A unique way of retraining badly behaving dogs. www.7News.com.au #Pets #7News

Posted by 7 News Sydney on 15 luty 2016

 

 
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments