Pojętny uczeń

fot.Shutterstock

Jakim psem jest hovawart? Czy trudno kupić szczeniaka tej rasy?

Hovawart to pies zrównoważony, o przyjaznym charakterze. Żywo reaguje na bodźce, jest bardzo aktywny, lubi ruch i pracę z człowiekiem, źle znosi bezczynność. Nie sprawi większych problemów wychowawczych, jeśli będzie prawidłowo socjalizowany i konsekwentnie wychowywany od chwili pojawienia się w domu. Ponieważ ma silny charakter, od szczeniaka będzie próbował zdobyć najsilniejszą pozycję w rodzinie – nie wolno do tego dopuścić. Hovawart jest dobrym stróżem, niewykazującym nieuzasadnionej agresji. Zazwyczaj nie prowokuje bójek z obcymi psami, ale zaatakowany będzie się bronił.

Jest inteligentny, ma doskonały węch i dobrą pamięć, dlatego nadaje się do wszechstronnego szkolenia (sprawdzi się również w sporcie). Bywa jednak uparty i potrzebuje odpowiedniej motywacji. Naukę trzeba rozpocząć jak najwcześniej, już z 3-miesięcznym szczeniakiem, i wykazać dużo cierpliwości.

Hovawart najlepiej czuje się w domu z ogrodem, nie powinien być jednak izolowany w kojcu, ponieważ wymaga stałego kontaktu z rodziną. Przystosuje się do życia w mieszkaniu tylko wówczas, gdy będzie miał zapewnioną dużą ilość ruchu. Nie ma problemów z kupnem psa tej rasy, choć szczeniaka z ciekawego skojarzenia lepiej wcześniej zamówić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments