Policjanci ochotnicy


Tajskie kanapowce mają szansę na prawdziwą karierę. Królewskie oddziały policji w Tajlandii organizują szkolenia dla psów - cywili. Najzdolniejsze mogą zostać prawdziwymi detektywami.

W szeregach tajskiej policji od lat zmniejsza się liczba odpowiednio wyszkolonych psów. Gdy zostało ich już tylko niewiele ponad 30 zorganizowano specjalne kursy dla psów prywatnych właścicieli – ochotników. Do szkolenia przyjmowane są młode psy wszystkich ras. Właściciele zwierząt nie dostają żadnego wynagrodzenia za pracę swoich podopiecznych. – Skoro psy mogą pracować zawodowo to mogą też społecznie – mówi podpułkownik Chatchai Setthipanlan, policyjny treser.

 

W połowie czerwca w Bangkoku rozpoczęło się już drugie szkolenie. W ubiegłym roku zgłoszono 300 psów, jednak tylko 20 z nich ukończyło kurs. W tym roku stawiło się ponad 800 kandydatów! Pierwszy etap szkolenia to nauka prostych komend "siad" czy "naprzód". – Wielu psom nie udaje się zaliczyć nawet tej części nauki. Dla niektórych z kandydatów jest to pierwszy kontakt z jakąkolwiek nauką posłuszeństwa – mówi Chatchai. Następny etap szkolenia to bardziej zaawansowane kursy, w zależności od indywidualnych predyspozycji psa np. do patrolowania czy wyszukiwania narkotyków. Na pocieszenie dla właścicieli czworonogów, które nie ukończą szkolenia przygotowane są specjalne kursy o tym, jak należycie dbać o psa.

 

Zwierzęta, które ukończą szkolenie pozostają w swoich domach. W razie potrzeby są wzywane do pracy w pobliżu miejsca zamieszkania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments