Polska na tle Europy: czy stosowana u nas ochrona przeciwko pchłom i kleszczom różni się od metod zagranicznych?


Każda strefa klimatyczna ma swój własny „zestaw pasożytów”. Niestety pchły i kleszcze mają dość szeroki zakres tolerowanych temperatur oraz wilgotności i występują w większości krajów. W związku z tym nasuwa się na myśl pytanie: w jaki sposób nasi sąsiedzi oraz inne kraje chronią swoje psy przed inwazją pasożytów? Czy ich metody są lepsze?

Niestety, mimo dużego postępu w polskiej medycynie weterynaryjnej, nadal nie używamy wszystkich preparatów jakie są dostępne za granicami naszego kraju. Ich sprzedaż w Polsce często zostaje zalegalizowana z ogromnym opóźnieniem. Jednak na przestrzeni lat zauważa się delikatny wzrost szybkości transferu preparatów zagranicznych firm, co daje nam nadzieję, że w przeciągu niedługiego czasu leki w Polsce będą wprowadzane znacznie sprawniej niż do tej pory. Na szczęście różnorodność substancji czynnych i form jest u nas podobna. Może nie posiadamy tak szerokiej gamy różnych preparatów jak inne kraje w Europie, jednak większość substancji czynnych jest możliwa do kupienia w Polsce. Tak samo jak za granicami naszego kraju, tak i u nas do wyboru są różne ich formy – krople spot-on, obroża, tabletki oraz spray. Jednym z preparatów, który z powodzeniem jest stosowany w całej Europie, jest spot-on Prac-tic zawierający pyriprol.

Podsumowując, nie wszystkie preparaty różnych firm, które są dostępne za granicą są możliwe do zakupienia w Polsce, jednak mamy dość szeroki wybór substancji czynnych oraz form ich podawania. To sprawia, że dobranie odpowiedniego preparatu dla indywidualnego psa zazwyczaj nie jest zbyt dużym problemem.

PLCACPRA00001i

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments