Czym jest popiół w karmie dla psa? Sprawdź, co oznacza ten składnik!

fot. Shutterstock

Na etykiecie każdej karmy dla psów znajdują się informacje o zawartości białka, tłuszczu, włókna i... popiołu! Skąd bierze się popiół w karmie dla psa?

Szukając najlepszej karmy dla domowego czworonoga, musimy zawsze przyjrzeć się etykiecie produktu. Znajdziemy na niej informacje nie tylko o składnikach użytych do produkcji danej diety, ale także zawartość poszczególnych składników pokarmowych. Umieszczona na etykiecie tabela określa, ile w danej karmie znajduje się białka, tłuszczu i włókna pokarmowego. Te składniki kojarzy każdy psiarz i wie, że domowym czworonogom są niezbędne. Ale co na tej liście robi popiół? Czym jest ten podejrzany składnik i dlaczego znajduje się on w każdej, nawet najlepszej karmie dla psa?

Czym jest popiół w karmie dla psa?

Obecność popiołu w karmie może odstraszać – określenie to kojarzy nam się przede wszystkim z nic niewartym pyłem pochodzącym z ogniska lub jakiejś spalarni. Jednak takie skojarzenia są zupełnie niesłuszne! Z żywieniowego punktu widzenia popiół to określenie dotyczące wszystkich zawartych w danej karmie związków mineralnych, takich jak wapń, fosfor czy magnez.

Nazwa ta nawiązuje do sposobu określania ilości poszczególnych składników pokarmowych zawartych w pokarmie. Metoda ta polega na poddaniu próbki karmy działaniu wysokich temperatur, w wyniku czego spaleniu ulega cała materia organiczna. Na dnie naczynia zostają wyłącznie pochodzące z mięsa, podrobów i roślin składniki nieorganiczne – właśnie w postaci popiołu. Substancje mineralne wchodzące w jego skład niezbędne są każdemu domowemu czworonogowi. Odpowiadają między innymi za mineralizację kości, funkcjonowanie narządów i mięśni, a także biorą udział w procesie oddychania komórkowego. Dlatego określona ilość popiołu musi znaleźć się w każdej karmie.

Ile popiołu powinna zawierać karma dla psa?

Ilość składników mineralnych w karmie powinna wynosić od 5% do 10%. Zbyt mało mikro- i makroelementów w diecie psa może doprowadzić zwierzaka do poważnych niedoborów skutkujących zaburzeniami funkcjonowania jego organizmu. Natomiast zbyt duża dawka niektórych składników mineralnych może powodować zatrucia i zachwianie gospodarki hormonalnej. Na szczęście każda pełnoporcjowa karma dla psa – zarówno sucha, jak i mokra – musi być zbilansowana nie tylko pod kątem białka i tłuszczu. Musi także zawierać odpowiednie ilości poszczególnych składników nieorganicznych.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments