Poznaj swojego psa


Jakie warunki trzeba zapewnić border collie? Czy samojeda łatwo wychować? Jakie warunki Związku Kynologicznego muszą spełnić pies i suka owczarka niemieckiego, aby zostały dopuszczone do hodowli?

Wychowujemy samojeda
Mamy roczną suczkę sheltie. Czy samojed będzie dla niej dobrym towarzyszem i czy łatwo go wychować?

Samojed należy do grupy szpiców północnych, jest jedną z czterech uznanych ras zaprzęgowych. W porównaniu z siberian husky, alaskan malamutem czy psem grenlandzkim jest bardziej przywiązany do rodziny. Tłumaczy to jego historia, bowiem jako jedyny z tych czworonogów mieszkał ze swoimi właścicielami w jurtach. Jest łagodny, cierpliwy i chętny do współpracy. Nie wykazuje też agresji w stosunku do innych psów i na pewno zaprzyjaźni się z sheltie. Skoro mają już Państwo suczkę, radzę zdecydować się na tę samą płeć.
Samojed łatwo się uczy, ale ćwiczenia nie mogą trwać zbyt długo i muszą być urozmaicone. Jedyną trudność może stanowić przychodzenie na wołanie, dlatego naukę należy rozpocząć jak najwcześniej. Szczenięta łatwiej się uczą naśladując inne czworonogi, dlatego posiadanie posłusznego starszego psa może być bardzo pomocne. Samojed wymaga stanowczego, ale łagodnego traktowania. Nie potrzebuje tak intensywnych treningów jak przedstawiciele innych ras zaprzęgowych. Nie wybiegany nie zniszczy nam mieszkania, ale długie spacery są mile widziane. Szata, choć biała, nie jest kłopotliwa w utrzymaniu, wystarczy ją wyczesywać, zwłaszcza w okresach linienia.

Kupujemy border collie
Chcemy kupić psa rasy border collie. Jakie warunki musimy mu zapewnić?

Border collie to pies bardzo żywiołowy, o silnym instynkcie pasterskim i pasją do pracy. Nie jest typowym ulubieńcem rodziny, ma specyficzne potrzeby i duże wymagania. Nie nadaje się dla ludzi mających mało czasu, trzeba mu zapewnić dużo ruchu, ćwiczeń i zabawy. Pozostawiony samemu sobie nudzi się, a bezczynność może obudzić u niego niszczycielskie skłonności. Potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem. Należy wychowywać go konsekwentnie, ale nigdy przy użyciu siły. Uczy się szybko i chętnie, jednak od tradycyjnych kursów posłuszeństwa woli dwudziestominutowe lekcje, urozmaicone i powtarzane kilkakrotnie w ciągu dnia. Jest doskonałym sportowcem, może startować niemal w każdej dyscyplinie. Nie jest wymagający pod względem żywienia, karma powinna być średniobiałkowa, dobrze zbilansowana i podawana dwa razy dziennie.

Zakładamy hodowlę owczarków niemieckich
Jakie warunki Związku Kynologicznego muszą spełnić pies i suka owczarka niemieckiego, aby zostały dopuszczone do hodowli?

Do hodowli dopuszcza się psy, które w wieku powyżej 15 miesięcy otrzymały na trzech wystawach (w tym jednej klubowej lub międzynarodowej) od dwóch różnych sędziów, trzy oceny doskonałe; w przypadku suk mogą być to trzy oceny bardzo dobre lub doskonałe. Dla owczarka niemieckiego przewidziane są dodatkowe wymogi hodowlane: prześwietlenie na dysplazję z wynikiem A (stawy biodrowe normalne) lub B (stawy biodrowe prawie normalne), egzamin minimum IPO1 – pies obrończy I-ego stopnia (dla psów i suk urodzonych po 30.06.2000) oraz przegląd hodowlany. Mogą do niego przystąpić psy i suki po ukończeniu 18 miesiąca życia. Składa się z testów psychicznych i oceny eksterieru. W przypadku niezaliczenia przeglądu do ewentualnej poprawki można przystąpić nie wcześniej niż po trzech miesiącach, wyłącznie w oddziale macierzystym. Do reprodukcji dopuszcza się suki po ukończeniu 18 miesięcy i psy po ukończeniu 24 miesięcy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments