17.03.2005
Poznaj swojego psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak przygotować berneńskiego psa pasterskiego do wystawy?
Jakiej rasy psy będą odpowiednie dla rodziny z dziećmi?
Golden retriever to pies łagodny, zrównoważony, oddany rodzinie, o
umiarkowanym temperamencie, uległy. Cierpliwy wobec dzieci, chętnie towarzyszy im w zabawie. Lubi pracować i chętnie wykonuje polecenia. Łatwy do ułożenia, nie sprawia problemów wychowawczych.
Labrador retriever, podobnie jak golden, jest z natury łagodny, równie
oddany i doskonale czuje się w towarzystwie dzieci. Jest jednak bardziej niezależny i bywa uparty. Chętnie się uczy, ale wymaga konsekwentnego prowadzenia, a naukę należy rozpoczynać już z 3-4 miesięcznym szczeniakiem. Potrzebuje dużo ruchu i zajęcia.
Bokser to pies wesoły, o dużym temperamencie i silnym charakterze. Powszechnie znane jest jego przywiązanie do dzieci, cierpliwość i gotowość do zabawy. Bywa jednak agresywny w stosunku do innych psów. Bokser jest inteligentny i szybko się uczy, ale czasami jest uparty i wymaga konsekwentnego wychowania. Osobom, które nie miały wcześniej psa, radzę kupić suczkę, łatwiejszą do wychowania.
Owczarki szkockie collie mają zrównoważony temperament, są łagodne i oddane. Lubią dzieci, chętnie się z nimi bawią i są wobec nich opiekuńcze. Są bardzo inteligentne i łatwo je wychować.
Mamy szczeniaka berneńskiego psa pasterskiego z metryką wydaną przez Związek Kynologiczny. Co musimy zrobić, żeby pokazać go na wystawie i jak
go przygotować?
– Przede wszystkim należy wyrobić psu rodowód. W najbliższym oddziale Związku Kynologicznego składamy metrykę i wnosimy opłatę za rodowód krajowy (36 zł) i za rejestrację psa (25 zł). Musimy też zapisać się do związku, wpisowe wynosi 20 zł, a roczna składka za rok 2004 – 44 zł.
Kalendarz wystaw polskich i zagranicznych wraz z terminami przyjmowania zgłoszeń znajdziemy na stronach internetowych lub w siedzibach oddziałów związku.
Psa zgłaszamy na wystawę wypełniając odpowiedni druk i wysyłając go listem poleconym, potwierdzonym faksem lub drogą elektroniczną do oddziału organizującego imprezę. Pierwszy raz możemy pokazać naszego czworonoga w
klasie szczeniąt, gdy ma 6-9 miesięcy, później w klasie młodzieży (9-18 miesięcy), pośredniej (15-24 miesiące), otwartej (powyżej 15 miesięcy),
championów (powyżej 15 miesięcy), weteranów (powyżej 8 lat). Berneńczyk nie
podlega próbom pracy, dlatego dla tej rasy nie ma klasy użytkowej. Przed wystawą powinien być wykąpany i wyczesany. Prezentujemy go w łańcuszku, ringówce (linka ze skóry lub mocnego sznurka z ogranicznikiem uniemożliwiającym zwierzęciu wysunięcie głowy) lub obroży, nigdy w kolczatce. Sędzia ogląda uzębienie, dotyka ciała, a samcom sprawdza jądra. Pies nie może zachować się agresywnie wobec sędziego ani wobec innych czworonogów na ringu. Musi też umieć biegać kłusem na luźnej smyczy, nie szarpiąc się i nie skacząc na przewodnika. Dobrym przygotowaniem do wystaw są zajęcia w psim przedszkolu, gdzie szczenię uczy się odpowiedniego zachowania, podstawowych komend i przebywania wśród innych psów.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined