Jak w dwa dni nauczyć psa perfekcyjnego wracania na wołanie? Poznaj tajniki Total Recall!

fot. Shutterstock

Nie spuszczasz swojego psa ze smyczy, bo by się zgubił? Marzysz, by reagował na przywołanie? Musisz wziąć udział w warsztatach Total Recall!

Poznaj Total Recall! To intensywny trening przywołania, prowadzony przez doświadczonego trenera. W małej, kameralnej grupie nadrobisz szkoleniowe zaległości i przećwiczysz przywołanie od A do Z w trybie niemal indywidualnym. Poświęć dwa dni, aby zmienić wasze spacery już na zawsze!

Specjalnie dla wszystkich zainteresowanych nauką psa perfekcyjnego przywołania przeprowadziliśmy wywiad z Małgorzatą Woźniak, prowadzącą warsztaty Total Recall.

Masz bardzo dobre opinie jako trenerka – ludzie uwielbiają z Tobą pracować. Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy z klientami i ich psami?

Małgorzata Woźniak: Myślę, że właściciele bardzo doceniają to, że na moich zajęciach panuje swobodna atmosfera. Praca jest na poważnie, bo uczymy często umiejętności, które są bardzo trudne zarówno dla właścicieli jak i ich psów, jednak nieustannie śmiejemy się i żartujemy.

Nawet gdy muszę zwrócić właścicielowi uwagę – czy wręcz skrytykować jego postępowanie – robię to w przyjaznej atmosferze i pełnej akceptacji. Myślę, że oni to doceniają. Każdy z nas popełnia przecież błędy.

Coraz więcej psów nie jest spuszczanych ze smyczy – zwłaszcza tych, które są adoptowane, bo właściciele boją się, że te im uciekną. Czy słusznie?

M.W.: Porządnie zrobione przywołanie oznacza dla psa ciekawsze spacery, więcej ruchu i ogólnie szczęśliwsze życie. Świadczy o tym, że pies ufa właścicielowi oraz jest dowodem na to, że pies jest nauczony rezygnowania z ciekawych dla niego bodźców na rzecz tego, co oferuje mu jego przewodnik. Uwielbiam, jak psy z daleka podpatrują, co robi ich właściciel, a następnie podążają za nim.

U psów adoptowanych wypracowanie tych umiejętności może potrwać dłużej niż w przypadku psa, którego mamy od szczeniaka, ale gra jest zdecydowanie warta świeczki, ponieważ swobodne poruszanie się po terenie otwartym to jedna z ulubionych psich czynności.

Na czym opiera się nauka przywołania, której uczysz na warsztatach Total Recall?

M.W.: Pierwszą rzecz, na którą zwracam uwagę jest więź pomiędzy psem a człowiekiem, ponieważ słabe przywołanie może wynikać na przykład ze słabej relacji. Staram się, aby właściciel wczuł się w swojego psa i zrozumiał jego zachowanie. W ten sposób ma szansę samodzielnie znaleźć zarówno źródła, jak i rozwiązania ewentualnych problemów.

Kolejnym ważnym aspektem jest poznanie osobowości psa i dobór optymalnych dla niego nagród, które potrafią być zaskakujące dla właściciela. Dzięki urozmaiconym nagrodom możemy uczyć rezygnacji – zaczynając od kiełbasy na stole, a kończąc na kocie widzianym na końcu ulicy.

I ostatnia rzecz. Duża część moich treningów opiera się na mechanicznym uczeniu właścicieli nowych nawyków: jak w danej sytuacji mają się ustawić, kiedy wydać komendę, kiedy się odwrócić itp. Dzięki temu w trudnych momentach właściciel będzie dla psa wsparciem, a nie tylko balastem na końcu smyczy.

Warsztaty z Total Recall
fot. Bavaria Team

Małgorzata Woźniak – opiekunka trzech (a czasem czterech) posokowców: Neli, Flory, Bryzy i Sary, założycielka szkoły BavariaTeam.pl zrzeszonej w Pet Professional Guild, założycielka Mantrailing Academy Europe oraz Pro-Canine, wykładowca Pet Professional Guild, instruktor szkolenia psów DogNostics, instruktor szkolenia psów tropiących MAP oraz do wyszukiwania zapachu, trener psów pracujących w służbach, czynny przewodnik psa tropiącego i wyszukującego substancje. W tej chwili pracuje z najmłodszym posokowcem Breeze przy poszukiwaniach osób zaginionych. Zajmuje się przede wszystkim szkoleniem trenerów w Polsce i zagranicą oraz pracą z psami lękowymi i agresywnymi. Szkoli metodami ForceFree, czyli bez przemocy w nurcie komunikacyjnym i emocjonalnym. Zawsze daje psom przestrzeń i możliwość wyboru. Uwielbia metamorfozy psów lękowych, zwłaszcza gdy nabierają pewności siebie i rozpoczynają eksplorację środowiska. Wtedy też aplikuje obowiązkowe zajęcia z przywołania.

Więcej informacji o warsztatach i zapisy na Total Recall: http://psiawachta.pl/total-recall/.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments