Przed Azorem świat otworem

fot. Shutterstock

Pora zacząć przygotowania do wakacji i zdecydować: wziąć pupila ze sobą czy zostawić w domu? Oczywiście zabrać, jeśli tylko w nowym miejscu będzie mile widziany. Wyjazd z psem wcale nie musi się okazać wyjazdem pod psem!

Gdzie można zabrać psa? Na ogół do schronisk górskich i młodzieżowych, pod namiot, do domku kempingowego. Również do pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Ich właściciele zwykle nie wymagają dodatkowych opłat za czworonogi lub życzą sobie symbolicznych (10-15 zł za dobę). Warto jednak zapytać, jakie zwierzęta ma gospodarz – czy są to np. ostre psy albo koty, którym twój pies mógłby uprzykrzyć życie. Jeśli jedziesz na wieś, a twój czworonóg to zawzięty wróg drobiu, zastanów się, czy warto go zabierać. Jeżeli wybierasz się do hotelu, powinieneś liczyć się z odmową przyjęcia psa, zwłaszcza dużego.
W Polsce gości ze zwierzętami przyjmuje m. in. sieć Radisson SAS (poza hotelem w Warszawie). W Radisson w Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie dzień pobytu czworonoga kosztuje 8 euro. Ze zwierzakiem możesz także zatrzymać się w sieci hoteli Holiday Inn, a opłaty zależą od miasta. W Warszawie nie płaci się za psa (właściciel odpowiada jednak za ewentualne szkody), w Gdańsku trzeba za niego zapłacić 34 euro. W hotelach Gołębiewski ceny za pobyt zwierzaka wahają się od 50 zł (Białystok) do 150 zł (Wisła). W Mikołajkach opłata za koty, mniejsze zwierzęta i małe psy wynosi 100 zł, za duże psy – 150 zł.

Z psem w samochodzie
Wiele psów podczas jazdy samochodem lubi trzymać łapę na pulsie wydarzeń i siedzieć tuż obok kierowcy, a najlepiej na jego kolanach. Zaradzimy temu, jeśli czworonóg będzie podróżował w szelkach przypiętych do zatrzasku pasów bezpieczeństwa. Szelki są dostępne w kilku rozmiarach: S (obwód klatki piersiowej psa 30-70 cm), M (50-80), L (70-90) lub XL (80-110).
Jeżeli wolimy przewozić zwierzę w klatce, na tylnym siedzeniu lub w bagażniku, musimy ją zabezpieczyć tak, aby nie przesuwała się podczas jazdy. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele kontenerów, począwszy od tych „pancernych”, ze sztucznych tworzyw, przez klatki z ocynkowanego drutu i kosze wiklinowe z zamkiem, po miękkie bawełniane torby (te ostatnie są przeznaczone dla kotów lub małych piesków trzymanych na kolanach podczas krótkich przejazdów). Kupując klatkę zwróćmy uwagę, czy ma wygodne uchwyty, pasek do przenoszenia, wytrzymałe zamki, wywietrzniki zapewniające właściwą cyrkulację powietrza, drzwiczki otwierane od góry (do wyjmowania małych zwierząt) i poidło.
Duże psy przewozimy w bagażniku samochodów typu kombi i van lub w samochodach z powiększaną przestrzenią bagażową. Wielu podróżujących rezygnuje z szelek lub klatki na rzecz kratki wstawianej za zagłówki przednich siedzeń (uniemożliwia wydostanie się zwierzaka z tylnej części samochodu), jednak nie zabezpiecza to czworonoga przed urazami.

Czy leci z nami pies?
Jeśli podróżujemy ze zwierzęciem samolotem, musimy mieć świadectwo zdrowia czworonoga z aktualnym szczepieniem na wściekliznę i klatkę spełniającą wymogi Międzynarodowej Konwencji Przewoźników Lotniczych (do kupienia w sklepach zoologicznych, czasem na lotniskach).
Niektóre linie lotnicze określają, ile zwierząt może jednocześnie znajdować się na pokładzie, dlatego o podróży z czworonogiem powinniśmy poinformować co najmniej na 24 h przed lotem. Jeśli jest to mały piesek lub kot, będzie mógł odbyć podróż w kabinie pasażerskiej (przewoźnicy dopuszczają zwykle 3-8 kg wraz z klatką), ale uwaga – nie w klasie business. Psy – opiekunowie osób nie słyszących lub niewidomych mogą, bez względu na rozmiary, lecieć w kabinie, jeśli są na smyczy i w kagańcu.
Pozostałe duże zwierzęta podróżują w luku bagażowym i przed wylotem zostają zawiezione do samolotu przez obsługę. Na naszą prośbę w luku zostanie włączona klimatyzacja. Na czas lotu nie powinniśmy podawać naszym pupilom środków nasennych, gdyż bezwładne zwierzę jest bardziej narażone na obrażenia.

Żadnych granic
Jeśli chcemy zabrać psa za granicę, udajemy się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii ze świadectwem szczepienia zwierzaka przeciw wściekliźnie (potrzebnym także podczas wypraw po Polsce) i orzeczeniem od lekarza weterynarii o stanie zdrowia czworonoga (uwaga: orzeczenie jest ważne jedynie 48 godzin!). Na podstawie tych dokumentów inspektorat wyda urzędowe świadectwo weterynaryjne, ważne 15 dni, podczas których należy rozpocząć podróż.
Trzeba pamiętać, że wiele krajów, np. Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania czy Irlandia wymaga dla zwierząt spoza UE i z krajów, które nie zwalczyły wścieklizny (jak Polska), wielomiesięcznej, uciążliwej i kosztownej kwarantanny. Płaci za nią właściciel zwierzęcia. Przed wyjazdem za granicę trzeba pamiętać, że jeśli zwierzak nie był dotąd szczepiony na wściekliznę, musimy go zaszczepić najpóźniej na 30 dni przed podróżą.

Zwierzęta w apartamentach
Czasem czworonoga po prostu nie można zabrać ze sobą w podróż. Nie jest to jednak powód do zmartwienia. Twój kot może być ci nawet wdzięczny za taką decyzję pod warunkiem, że zostawisz go pod dobrą opieką rodziny, znajomych, czy zaufanego „cat sittera”, czyli osoby, która dotrzyma mu towarzystwa. Koty są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany i nie najlepiej znoszą hotele. Psy dość łatwo aklimatyzują się w pensjonatach dla zwierząt, ale należy wyposażyć je w ich domowe posłanka oraz zabawki. Jeśli chcesz ułatwić wam pożegnanie, przyjdź z psem do hotelu na „wizytę próbną”. Dzięki niej pies przyzwyczai się do obsługi i swojego „apartamentu”. Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu? Sprawdź, czy zwierzęta mają zapewnioną natychmiastową pomoc weterynaryjną, jak często dostają posiłki i wychodzą na spacery. W dobrym hotelu możesz podpisać umowę, w której określisz warunki pielęgnacji zwierzęcia (np. codzienne czesanie czy przestrzeganie specjalnej diety). Pamiętaj, że w hotelach przyjmowane są jedynie zwierzęta szczepione; należy je wcześniej odrobaczyć i posypać preparatem na pchły, wszy, kleszcze (tak samo postępujemy, gdy zwierzak jedzie z nami).
Pies plażowicza

Jeśli zamierzasz zawitać z czworonogiem do słonecznej Italii, udaj się na jedną z rozlicznych, uwielbianych przez Włochów „beach-dog”. Psie plaże znajdziesz np. w Sanremo, Albissola Marina (tu wstęp bez psów wzbroniony!), Alassio, Bogliasco, Marechiaro, Bibione, Piombino, Cecina, San Mauro Pascoli, Sant`Antioco, Poetto, Sistiana.
Podróżnik z charakterem

Dobrym towarzyszem podróży jest pies o przyjacielskim usposobieniu, łatwo nawiązujący przyjaźnie z ludźmi i zwierzętami. Na wakacje możesz zabrać także psa o uległym charakterze, pokojowo nastawionego do dzieci i nieznajomych. Trudności może ci przysporzyć pies zbyt wrażliwy lub dominujący. Ważne, aby przeszedł „psie przedszkole”, naukę takich komend, jak „zostań” i „do mnie”. Nieposłuszeństwo i nadmierna bojaźliwość sprawiają najwięcej kłopotów na wyjazdach.
Szczepienia przed wyprawą

Dla zwierząt podróżujących w Polsce i za granicą niezbędne jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Poradź się lekarza weterynarii, czy należy zaszczepić pupila przeciw innym chorobom zakaźnym – na nosówkę, parwowirozę, koronawirozę, leptospirozę, parainfluenzę, zakaźne zapalenie wątroby, kaszel kenelowy (psy) i panleukopenię, herpeswirozę, kaliciwirozę, białaczkę, chlamydiozę, zakaźne zapalenie otrzewnej (koty).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments