02.10.2018
Jak bezpiecznie podróżować z psem?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Posiadanie pupila to nie tylko ogromna radość, merdający ogon i bezwarunkowa miłość. To również duża odpowiedzialność. Jednym z podstawowych obowiązków właścicieli jest zapewnienie psu bezpieczeństwa, zwłaszcza w trakcie jazdy samochodem. Podróż ze zwierzakiem może być przyjemnością, zarówno dla niego, jak i dla nas. Warunkiem jest tutaj odpowiednie przygotowanie się na nadchodzącą wyprawę.
fot. fotolia.com, 176507714 | Autor: LIGHTFIELD STUDIOS
Nie ma wątpliwości, że część psów uwielbia jazdę samochodem. Mimo wszystko należy pamiętać, że niektóre z nich – tak samo, jak ludzie – cierpią na chorobę lokomocyjną. Jeżeli nie objawia się ona zbyt mocno, pupil jest jedynie markotny i osowiały, często wystarczy dać mu kość do gryzienia. Gdy jednak widzimy, że pies wyraźnie męczy się podczas jazdy, najlepiej zgłosić się z tym problemem do weterynarza. Zaleci on odpowiednie leki i wykluczy inne dolegliwości. Niezależnie od samopoczucia zwierzęcia, przy podróżach trwających więcej niż godzinę, musimy zatrzymywać się w regularnych odstępach czasu. Psu przyda się krótki spacer. W czasie przerwy powinniśmy go również napoić. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że w okresie letnim nigdy nie zostawiamy pupila samego w samochodzie, ponieważ auto bardzo szybko się nagrzewa.
Jednym z coraz chętniej stosowanych przez właścicieli gadżetów, które mają umilić podróż, jest specjalny fotelik samochodowy dla psa. Jak to działa? Wszelkie przeciążenia przy wciskaniu gazu, a także uczucie hamowania, mogą być wyjątkowo nieprzyjemne dla naszego zwierzaka. Czworonóg zazwyczaj nie wie, jak na nie reagować, przez co podróż jest dla niego mało komfortowa. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku psów cierpiących na chorobę lokomocyjną. Decydując się na dobry jakościowo fotelik, pozbędziemy się tego problemu. Wysoka i gruba wyściółka sprawi, że choroba nie będzie dawać się we znaki. Do tego pupil znajdzie się na odpowiedniej wysokości i będzie mógł swobodnie obserwować świat przez okno. Foteliki dla psów posiadają mocne, nylonowe pasy, które pozwalają na bezpieczne zamontowanie w samochodzie. Są też uzupełnione o dodatkową smycz, przydatną w razie awaryjnego hamowania.
Co spakować w dalszą podróż i jak przygotować samochód?
Kolejną kwestią, poza bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem, jest ekwipunek czworonoga. Chodzi tutaj o rzeczy, które przydadzą się nam w trakcie dalszych wyjazdów. Warto spakować przede wszystkim: książeczkę zdrowia, apteczkę (w składzie: woda utleniona, gaziki, węgiel leczniczy, bandaż i środek antyseptyczny), dwie miski, karmę (może się zdarzyć, że będzie trudno kupić ją na miejscu), numer telefonu i adres lecznicy znajdującej się blisko naszego celu podróży, adresówkę (np. numer telefonu i adres wygrawerowany na obroży), wodę butelkowaną, obrożę, kaganiec i smycz (najlepiej kilkumetrową, pozwalającą psu na swobodne zwiedzanie nowych okolic), jednorazowe torebki na odchody, chusteczki, środki przeciw kleszczom i komarom (przydatne zwłaszcza w trakcie pobytu nad morzem, jeziorem, w górach).
Przygotowanie auta to sprawa bardzo indywidualna, jednak latem zaleca się wyjazd o wczesnych godzinach porannych lub nawet nocnych. Przede wszystkim wtedy, gdy dojazd zajmie więcej niż 3 godziny, a w ciągu dnia jest gorąco, unikajmy podróżowania pomiędzy 11 a 17. Oprócz tego należy dbać o utrzymanie właściwej temperatury w pojeździe. Tak jak w przypadku ludzi, nie może być ona za niska, ani za wysoka. Nigdy nie zabieramy zwierzaka do nagrzanego samochodu. Klimatyzację warto ustawić na maksymalnie o 5 stopni niższą w porównaniu do temperatury panującej na dworze.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined