Przeskakiwanie przez nogę

fot. Shutterstock

Ta efektowna sztuczka przyda się też w psich sportach, np. frisbee czy tańcu z psem

Podczas ćwiczenia przeskakiwania przez nogę szczególnie ważna jest właściwie dobrana nagroda. W wypadku większości psów może to być jedzenie lub zabawka. Tej drugiej nie polecamy jednak na samym początku, jeśli nasz psiak na widok ulubionej piłeczki traci głowę – lepiej wtedy zacząć od smakołyków.

Usiądź na ziemi i wyprostuj nogę. Jeśli masz małego psa, wystarczy, że oprzesz ją o podłoże – i tak nie pokona jej jednym krokiem i będzie musiał ją przeskoczyć. Jeśli jest większy, oprzyj kończynę na czymś niezbyt wysokim, żeby znajdowała się nieco nad ziemią. Ustaw psa po jednej jej stronie – przeciwnej w stosunku do ręki, w której trzymasz smakołyk. Za jego pomocą zachęć zwierzaka do przeskoczenia nogi. Dokładnie w momencie, kiedy skacze, kliknij lub pochwal go słownie i zaraz potem daj nagrodę. Weź następny smakołyk do drugiej ręki i zachęć go do przeskoczenia w drugą stronę. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

Jeśli twój uczeń początkowo zamiast skakać, przechodzi przez nogę, też go nagródź. Kiedy zrozumie, że po drugiej stronie czeka go nagroda, wkrótce zacznie skakać, żeby jak najszybciej się do niej dostać. Jeżeli jednak po kilku próbach nadal się gramoli, zamiast wykonać skok, oznacza to, że albo nagrody są za mało atrakcyjne, albo przeszkoda zbyt niska. Gdy bez wahania skacze już w obie strony, zacznij opierać nogę nieco wyżej – docelowo będziesz stać z wyprostowaną kończyną.

Kiedy pies dobrze opanuje to ćwiczenie, możesz wprowadzać modyfikacje – przeskakiwanie przez nogę wysuniętą do tyłu, przez obręcz utworzoną z ręki i nogi itp. Podobnie uczy się skakania przez ręce – różne warianty tej sztuczki zależą tylko od twojej wyobraźni.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments