Psy dla niepełnosprawnych


Poruszający się na wózkach niepełnosprawni mieszkańcy Tych mogą dostać do pomocy psa asystującego. W mieście rozpoczyna się kampania społeczna, promująca ideę takiej pomocy.

O przyznanie czworonożnego asystenta mogą się ubiegać aktywne osoby niepełnosprawne z Tych, które ukończyły co najmniej 16 lat, poruszają się na wózku, mają sprawne dłonie i nie cierpią na chorobę postępującą. Miasto współpracuje w ramach kampanii z Fundacją DOGIQ, która w 2002 r. wyszkoliła pierwszego w Polsce psa asystującego. Jest też członkiem Assistance Dogs Europe, organizacji skupiającej europejskie ośrodki szkolące psy dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak podkreśla prezes fundacji Aneta Graboś, psy są wybierane do tej pracy niezwykle starannie. Zaledwie trzy na 60 szczeniąt mają odpowiednie predyspozycje. Pies asystujący musi mieć bowiem rozwiniętą potrzebę kontaktu z człowiekiem, tak by pomoc panu była dla niego przyjemnością, musi być też precyzyjny, wrażliwy i uległy.
Swoimi umiejętnościami rekompensuje on utrudnienia wynikające z dysfunkcji, zapewnia nieustanne wsparcie, zwiększając samodzielność i niezależność opiekuna. Potrafi zamknąć drzwi, przynieść dzwoniący telefon, podać przedmioty, np. części ubrania, pokonać krawężnik czy sprowadzić pomoc w razie potrzeby. Swoją pracą zdecydowanie podnosi jakość życia osoby niepełnosprawnej. – Często właśnie pies umożliwia osobie niepełnosprawnej wyjście z domu – podkreśla Graboś. (PAP)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments