Psy i koty bez wody i jedzenia. Właściciele wyjechali

fot. Shutterstock

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Ustawy o ochronie zwierząt, z której pochodzi ten cytat, pewnie nie znali właściciele psów i kotów z Czerwionki-Leszczyn. Nie mieli też zwyczajnie serca. Zamknęli swoje zwierzaki w domu, a sami wyjechali.

Kilka dni temu policjanci z komisariatu policji w Czerwionce-Leszczynach w powiecie rybnickim zostali poinformowani, że w jednym z mieszkań właściciele zostawili zwierzęta bez opieki.

Z informacji przekazanej przez osobę zgłaszającą wynikało, że ich właściciele wyjechali na kilka dni. W mieszkaniu miały znajdować się psy i koty – informują na rybnik.slaska.policja.gov.pl tamtejsi policjanci.

Rzeczywiście, gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, usłyszeli dochodzące zza zamkniętych drzwi szczekanie psów, a także miauczące koty. Nie było możliwości kontaktu z ich właścicielami, więc policjanci postanowili wejść do mieszkania siłą.

Poprosiliśmy o pomoc administrację budynku, która przysłała konserwatora i to on otworzył drzwi – informowała redaktorów portalu tvn24.pl Anna Karkoszka, rzeczniczka policji w Rybniku.

Gdy otwarto drzwi, z mieszkania buchnęło gorąco. Wysokie temperatury panujące ostatnio na zewnątrz i pozamykane okna sprawiły, że mieszkanie stało się czymś w rodzaju piekarnika. I w takich warunkach przebywały zwierzęta. Do tego w bałaganie i własnych odchodach. Bez wody i jedzenia.

W jednym z pokoi policjanci znaleźli cztery koty. W drugim pomieszczeniu znajdowały się dwa psy. Były przywiązane smyczami do nóg stołu. Zwierzęta były agresywne i nie pozwalały się do siebie zbliżyć – informują policjanci.

Nic dziwnego, że tak się zachowywały. Są takimi samymi istotami żywymi jak my. Pod wpływem odwodnienia i niedożywienia oraz gorąca zachodzą w ich organizmach takie same zmiany jak u nas. Zmiany mogące wywołać niekontrolowaną agresję. Poza tym do ich pomieszczenia wszedł ktoś obcy.

Policjanci napoili i nakarmili zwierzęta, a potem trafiły one do rybnickiego schroniska dla zwierząt. Śledczy z komisariatu policji w Czerwionce-Leszczynach prowadzą teraz postępowanie w sprawie znęcania nad zwierzętami. Za to przestępstwo grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Rybniccy policjanci przypominają też na swej stronie internetowej o tym, jak niebezpieczne są wysokie temperatury zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Zwracają też uwagę na zasady opieki nad zwierzętami, ale to nie wszystko. Utworzyli tzw. Zieloną Strefę w celu lepszej ochrony zwierząt.

Zwracają się z taką oto prośbą:

Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem, to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: pg@rybnik.ka.policja.gov.pl.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments