Psy pod specjalnym nadzorem


Pod koniec kwietnia Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Projekt zakłada, że nie tylko właściciele ras agresywnych, ale również psów będących mieszańcami tych ras będą musieli mieć pozwolenie na ich trzymanie. Wszyscy właścicie

Badania stwierdzą, czy osoba, która chce kupić lub hodować psa zaliczanego do agresywnych nie ma takich cech, które mogłyby spowodować niewłaściwe wychowanie zwierzęcia. Ci, którzy ubiegają się o pozwolenie, będą musieli przedstawić także nienaganną opinię komendanta miejscowej policji. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, wszyscy właściciele agresywnych psów będą mieli obowiązek przeszkolenia swoich zwierząt w zakresie posłuszeństwa. Ma to zmniejszyć ryzyko wystąpienia niekontrolowanych, agresywnych zachowań psów.

Nowelizacja przewiduje również wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń cywilnych, co ułatwi osobie poszkodowanej przez psa uzyskanie rekompensaty. Zaświadczenie o ubezpieczeniu właściciel będzie musiał zabierać ze sobą na każdy spacer z psem i pokazywać na żądanie policji, straży miejskiej lub upoważnionego pracownika urzędu gminy. W miastach psy uznawane za agresywne będą mogły być wyprowadzane tylko na smyczy lub w kagańcu. Posesje, na których mieszkają takie psy, należy ogrodzić. Za nieprzestrzeganie wymienionych przepisów grozi kara grzywny. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wejdą one w życie. Projekt nowelizacji czeka na rozpatrzenie przez Sejm.
Rasy agresywne według rozporządzenia MSWiA

– pitbull terrier
– perro de presa mallorquin
– buldog amerykański
– dog argentyński
– perro de presa canario
– tosa inu
– rottweiler
– akbash dog
– anatolian karabash
– moskiewski stróżujący owczarek kaukaski

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments