Psy są mądrzejsze od kotów? Naukowcy dowiedli, jak jest naprawdę!

fot. Shutterstock

Spór o to, czy psy są mądrzejsze od kotów, toczy się od dawna. Miłośnicy jednych i drugich przerzucają się wciąż argumentami. Teraz jednak opiekunowie czworonogów mogą się podeprzeć badaniami prof. Suzany Herculano-Houzel z Vanderbilt University w Stanach Zjednoczonych.

Po raz pierwszy naukowcy policzyli, ile neuronów mają w korze mózgowej ssaki drapieżne, w tym koty i psy. Okazało się, że psy mają dużo więcej neuronów niż koty, co dowodzi, że psy są mądrzejsze od kotów.

Szopy pracze mają z kolei tyle neuronów co ssaki naczelne, ale w mózgach wielkości kocich, zaś niedźwiedzie dysponują tyloma neuronami co koty, ale ich mózgi są o wiele większe. O tych wszystkich odkryciach informuje www.sciencedaily.com. Pierwotnie wyniki badań opublikował magazyn „Frontiers in Neuroanatomy”.

Neurony w korze mózgowej, te małe szare komórki, zwane też szarą substancją, umożliwiają myślenie, planowanie i inne złożone działania.

W naszym badaniu porównywaliśmy różne gatunki ssaków mięsożernych pod względem tego, jak się ma liczba neuronów w stosunku do rozmiarów ich mózgów – mówi prof. Suzana Herculano-Houzel, szefowa zespołu badawczego, cytowana przez www.sciencedaily.com.

Psy są mądrzejsze od kotów, bo mają więcej neuronów

Okazało się, że psy pod względem liczby neuronów w korze mózgowej wygrywają z kotami w przedbiegach. Mają ich 530 mln, podczas gdy koty 250 mln, czyli dwa razy mniej.

Uważam, że ogólna liczba neuronów, które ma dane zwierzę, zwłaszcza w korze mózgowej, decyduje o jego stanie psychicznym i zdolności przewidywania tego, co się wydarzy w jego otoczeniu w oparciu o doświadczenia z przeszłości – wyjaśnia prof. Suzana Herculano-Houzel.

Choć szefowa zespołu badawczego jest w 100 proc. psiarą (ma suczkę Mielinę), podkreśla, że nie miało to żadnego wpływu na wyniki prowadzonych przez nią badań.

Prowadzą złożone życie

Nasze odkrycia oznaczają, że psy mogą wieść dużo bardziej złożone życie niż koty i być dużo bardziej elastyczne niż one w swych działaniach – mówi prof. Suzana Herculano-Houzel.

Specjaliści dostarczyli więc argumentu z dziedziny biologii, którego można użyć w dyskusji o tym, czy psy są mądrzejsze od kotów.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments