Czy to prawda, że psy umieją wyczuć złych ludzi?

fot. Shutterstock

Szósty zmysł, wyjątkowa wrażliwość na emocje czy po prostu doskonały węch? Dowiedz się, w jaki sposób psy umieją wyczuć złych ludzi!

W internecie pełno jest opowieści o tym, jak domowy pupil „wyczuł” w nowo poznanym człowieku nieczyste zamiary, zanim jeszcze stały się one jasne dla opiekuna zwierzaka. Czy naprawdę psy umieją wyczuć złych ludzi? Dowiedzcie się, co na ten temat obecnie sądzą naukowcy!

Czy psy umieją wyczuć złych ludzi?

Badania naukowe potwierdzają, że psy potrafią zauważyć, kto dla ich opiekunów był niemiły i umieją chować urazę. W jednym z eksperymentów czworonogi odmawiały brania jedzenia od osoby, która chwilę wcześniej odmówiła pomocy ich opiekunom. Domowe pupile umieją więc wyczuć nastawienie innych ludzi w stosunku do swojego człowieka. Jednak czy potrafią w ten sposób ocenić zamiary ludzi, których widzą po raz pierwszy?

Jedna z teorii głosi, że żyjące w świecie zapachów psy umieją rozróżnić substancje chemiczne wydzielane przez człowieka i na ich podstawie wyrabiają sobie opinię o danej osobie. Agresywne zachowanie przejawiane przez konkretnego człowieka sprawia, że wydziela on specyficzny zapach, który skłania czworonogi do zachowania wyjątkowej czujności w obliczu potencjalnego niebezpieczeństwa. Dzięki takiej wrażliwości na zmiany w zapachu człowieka zwierzaki znałyby jego intencje, jeszcze zanim dowiedziałby się o nich ich opiekun.

Według kolejnej teorii żyjące przez tysiące lat przy boku człowieka czworonogi stały się niesamowicie wrażliwe na jego nastroje. Wyczuwając u danej osoby silny niepokój, przejmują od niej ten stan i również – na wszelki wypadek – zachowują dystans. Najnowsze badania wykazują, że psy potrafią przejmować stres od swoich opiekunów. Im bardziej zestresowany był człowiek, tym bardziej odbijało się to na stanie jego czworonoga.

pies wyczuwa złych ludzi
fot. Shutterstock

Psy są także doskonałymi obserwatorami. Już na podstawie gestów i mimiki człowieka potrafią odczytać, czy jego zachowanie jest normalne i adekwatne do sytuacji, czy jednak spotkana osoba ma coś na sumieniu. Wówczas zwierzaki zachowują się wobec tego człowieka niepewnie i ostrożnie.

Szósty zmysł, wrażliwość na emocje ludzi czy przykładanie wagi do detali… Wciąż nie wiadomo, co dokładnie odpowiada za te nadzwyczajne psie zdolności. Jednak warto czasem zaufać domowym czworonogom – psy umieją wyczuć złych ludzi!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments