Psy wolą zarabiać


Przed nami długi weekend, a więc także więcej czasu dla naszych ukochanych psów. Możemy im sprawić przyjemność, bawiąc się z nimi więcej, przytulając je i serwując im przysmaki. Kiedy zwierzaki będą najszczęśliwsze, zbadali szwedzcy naukowcy i przedstawili wyniki w magazynie „Animal Cognition”, informuje „The Huffington Post”.

Świąteczny obiad, mnóstwo gości, suto zastawiony stół i pies. Co jakiś czas czyjaś dłoń dyskretnie podaje mu pod stołem jakiś smakołyk. Zwierzak żebrze dalej, ale czy macha ogonem?

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Uppsali przeprowadzili eksperyment, w który zaangażowanych było 12 beagle’i. Najpierw nauczyli je kilku sztuczek: naciskania dźwigni, przesuwania przedmiotów lub uderzania w klawisze pianina zabawki. Tydzień później przeprowadzili test: wydawali psom polecenie wykonania którejś z nauczonych wcześniej sztuczek, a gdy zwierzakowi się to udało, był nagradzany na jeden z trzech sposobów: otrzymywał przysmak lub mógł się pobawić z człowiekiem albo z innym psem. Następny etap badań polegał na tym, że testowano psy, które nie uczyły się sztuczek. Otrzymywały nagrody niezależnie do tego, co robiły.

I co się okazało? Zwierzaki nagradzane za wykonanie zadania, czyli zarabiające w jakiś sposób na smakołyk, były bardziej ożywione i częściej machały ogonami. Wynika z tego, że psy cieszy oczywiście możliwość otrzymania smakołyku, ale jeszcze bardziej są zadowolone, gdy mogą mieć wpływ na jego otrzymanie, tzn. kontrolować sytuację. Psy nagradzane przypadkowo częściej podgryzały przedmioty w pomieszczeniu, w którym przeprowadzano testy, co zdaniem naukowców było dowodem frustracji wynikającej z tego, że nie panowały nad sytuacją.

Zatem jeśli chcesz poprawić samopoczucie swego pupila, daj mu szansę rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. On z kolei nagrodzi Cię, machając radośnie ogonem. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments