THAI RIDGEBACK

Aktywny, czujny, nieufny wobec obcych osób tajski ridgeback był wyhodowany jako pies pociągowy i myśliwski. Obecnie spełnia rolę psa towarzyszącego i stróżującego. Ma krótką, gęstą sierść z pręgą odwrotnie rosnącej sierści na grzbiecie i ogonie, maści rudej, czarnej lub błękitnej.
Charakter rasy thai ridgeback
Tajski ridgeback to, obok bardziej znanego ridgebacka rodezyjskiego, jedyna zarejestrowana w FCI rasa z pręgą na grzbiecie z odwrotnie układającej się sierści. Między tymi dwoma rasami występuje jednak wiele różnic.
Znacznie mniejszy tajski ridgeback jest, zarówno pod względem wyglądu, jak i psychiki, typowym psem pierwotnym. Rodezjan natomiast powstał przez krzyżowanie ras europejskich z posiadającymi pręgę psami afrykańskimi, które mogły być zresztą potomkami psów azjatyckich.

Podstawową cechą charakteru tajskiego ridgebacka, typową dla psów pierwotnych, jest jego niezależność. Mówi się o nim, że ma kocią naturę. Z drugiej strony bardzo mocno przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny. Nie należy jednak do psów jednego właściciela, jest lojalny wobec wszystkich członków domowego stada.
Tajski ridgeback jest bardzo zwinny i skoczny. Uwielbia ruch, ale dostosuje się również do mniej aktywnego stylu życia pod warunkiem, że zapewnimy mu regularne, długie spacery. W domu zachowuje się spokojnie.

Istnieje bardzo wyraźna różnica pomiędzy psem a suką, zarówno w eksterierze, jak i wyglądzie. Pies jest znacznie większy i bardziej niezależny. Suczki z kolei są dużo delikatniejsze, uwielbiają się przytulać i wchodzić na kolana. Tajskie ridgebacki znane są ponadto ze swojego zamiłowania do spania, zwłaszcza w ciepłym łóżku właściciela.
Umiejętności
Tajski ridgeback, ze względu na silny instynkt pogoni za zwierzyną, wykorzystywany był przede wszystkim jako pies myśliwski, a także jako stróż. Jest czujny, ale nie agresywny. Doskonale spełnia rolę „dzwonka alarmowego”. Doskonale nadaje się na towarzysza rowerzysty lub osoby uprawiającej jogging. Dobrze sprawdza się w agility.

Szkolenie i wychowanie
Jest psem twardym a zarazem wrażliwym. Ostre traktowanie i tradycyjnie pojmowana tresura fatalnie działają na jego psychikę. Wówczas całkowicie zamyka się w sobie i traci kontakt z człowiekiem.
Każdy właściciel powinien pogodzić się z faktem, że jego pies nigdy nie będzie tak posłuszny jak np. owczarek niemiecki. Ridgebacków z reguły nie spuszcza się ze smyczy, gdyż lubią wybierać się na dłuższe wycieczki.

Dla kogo ta rasa
Z towarzystwa tajskiego ridgebacka cieszyć będzie się osoba, która ceni naturalne piękno i nie wymaga od psa ślepego posłuszeństwa. Ze względu na bardzo krótki włos, jak i potrzebę bliskości człowieka, rasa absolutnie nie nadaje się do kojcowego trybu życia.
Wady i zalety rasy thai ridgeback
Wady
- uparty i niezależny
- niełatwo nauczyć go przychodzenia na wołanie
- samce bywają dominujące
- ma silny instynkt łowiecki
Zalety
- zdrowy i odporny
- przywiązany i czuły wobec rodziny
- lubi się przytulać
- łatwy w pielęgnacji
Zdrowie rasy thai ridgeback
Psy te cieszą się na ogół bardzo dobrym zdrowiem, choć czasem zapadają na chorobę o podłożu genetycznym, zwaną dermoid sinus. Może ona prowadzić do poważnych infekcji, a nawet śmierci psa.
Ponadto niektóre psy o umaszczeniu rozjaśnionym (błękitnym, izabelowatym) mogą mieć problemy z sierścią i skórą, tzw. Color Dilution Alopecia. Jak i wielu ras, zdarza się także dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

Żywienie
Tajski ridgeback nie jest przesadnie wymagający pod tym względem. Należy pamiętać, aby zimą zwiększyć dawkę energetyczną, ponieważ ten krótkowłosy pies łatwo marznie.

Pielęgnacja
Jest nieskomplikowana, wystarczy psa szczotkować raz na jakiś czas gumowym zgrzebłem.
Historia rasy thai ridgeback
Nie można dokładnie określić kiedy rasa powstała. Wiadomo, że psy w tym typie były znane we wschodniej Azji od wieków. Opis ridgebacka znajdujemy m.in. w XVII-wiecznym tajskim dokumencie. Psy z pręgą występowały w Tajlandii (uważanej za kolebkę rasy), Wietnamie, Kambodży i Indonezji.

Te azjatyckie psy mogą mieć pręgę o bardzo zróżnicowanym kształcie i wielkości. Bywa, że cały grzbiet pokryty jest sierścią rosnącą w odwrotnym kierunku. Różna bywa też liczba „koron” (specyficznie ułożony włos na granicy pręgi). Jednak we współczesnym wzorcu uznaje się osiem podstawowych kształtów pręgi.
Wzorzec rasy thai ridgeback
Thai ridgeback – grupa V FCI, sekcja 7, nr wzorca 338
- Kraj pochodzenia: Tajlandia
- Data uznania przez FCI: 1993 r.
- Wrażenie ogólne: Pies średniej wielkości, krótkowłosy, z pręgą odwrotnie rosnącej sierści na grzbiecie. Budowa wskazuje na doskonałą sprawność fizyczną.
- Temperament: Nieustraszony, aktywny, właścicielom okazuje czułość i przywiązanie.
- Głowa: Stosunek długości kufy do mózgoczaszki jak 2:3. Czaszka płaska, stop umiarkowany, o łagodnym nachyleniu. Kufa w kształcie klina, o prostym grzbiecie. Wargi przylegające. Język czarno znaczony. Zgryz nożycowy. Oczy średniej wielkości, w kształcie migdała. Kolor oczu ciemnobrązowy, u osobników błękitnych i srebrnych może być bursztynowy. Uszy osadzone wysoko, ale dość szeroko, stojące.
- Tułów: Stosunek długości do wysokości 11:10. Grzbiet mocny. Brzuch nieco podkasany.
- Kończyny: Przednie proste, tylne dobrze umięśnione.
- Ogon: Noszony wysoko. Prosty lub szablasto wygięty.
- Szata: Włos krótki, twardy i gładki. Występuje pręga na grzbiecie utworzona z sierści rosnącej w przeciwnym kierunku. Początek pręgi nieco za kłębem, koniec (maksymalnie) na wysokości bioder. Pręga może mieć różną długość i kształt.
- Umaszczenie: Rude z czarną maską lub bez, czarne, błękitne, bardzo jasne płowe (izabelowate).
- Wymiary: psy: 56-61 cm, suki: 51-56 cm. Tolerancja ok. +/- 1,5 cm.
- Długość życia: ok. 12-14 lat
- Koszty utrzymania: 180 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: 3000-8000 zł
Ciekawostki o rasie thai ridgeback
Azjatycki Klub Tajskich Ridgebacków rozróżnia 9 umaszczeń (w tym białe – bardzo rzadkie), podczas gdy w standardzie FCI widnieją tylko cztery, oraz trzy długości włosa:
- krótki włos (do 2,5 cm)
- włos aksamitny (bardzo krótki, miękki, delikatny w dotyku)
- długi włos (kiedyś bardzo często spotykany u błękitnych tajskich ridgebacków.
Niektórzy wyróżniają też dziewięć rodzajów kształtów pręgi, m.in. kształt: igły, siodła, lutni, skrzypiec, strzały, liścia.