Ratunek dla psich serc

fot. Shutterstock

Badania nad vetmedinem, lekiem na serce dla psów, wykazały, że wydłuża on ich życie prawie dwukrotnie. Wyniki opublikowane w “Journal of Veterinary Internal Medicine” mogą wskazywać, że dokonano milowego kroku w opiece kardiologicznej nad psami.

Według ekspertów jedna czwarta psów małych i średnich ras w wieku powyżej siedmiu lat cierpi na jakąś dolegliwość serca, z czego trzy czwarte jest spowodowane przez niewydolność zastawek, która prowadzi do zastoinowej niewydolności serca.
Adrian Boswood z Królewskiej Akademii Medycznej w Londynie, specjalista w dziedzinie kardiologii weterynaryjnej i szef zespołu 32 naukowców z Australii, Kanady, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, wyjaśnia, że trwające trzy lata niezależne badanie QUEST miało na celu porównanie skuteczności leku vetmedin z innymi stosowanymi specyfikami. Badaniu poddano 260 psów z 11 krajów znajdujących się na trzech kontynentach. W efekcie okazało się, że nowy specyfik wydłuża życie chorych psów średnio o 91 proc. (z 140 do 267 dni).
Na zastoinową niewydolność serca cierpią m.in. cavalier king charles spaniele, pudle, chihuhua i jamniki. Objawia się ona kaszlem, ograniczoną tolerancją wysiłku, bezsennością i ciężkim oddechem. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments