Rodziców więcej łączy z psami niż z dziećmi


Właściciele psów, którzy mają dzieci, mają też dużo więcej wspólnych bakterii z czworonożnymi pupilami niż z własnymi potomkami – odkryli amerykańscy naukowcy z University of Colorado, informuje internetowy magazyn „eLife”.

Od 159 osób (w tym dzieci od 6 miesięcy do 18 lat) i 36 psów badacze pobrali próbki bakterii. Od ludzi z języka oraz skóry czoła i obu dłoni, a od psów z sierści na czole i wszystkich czterech łap.

Prof. Rob Knight cytowany przez „Science Daily” stwierdził, że „Jedną z największych niespodzianek było to, że odkryliśmy tak silne powiązania między właścicielami i ich czworonożnymi podopiecznymi. Tak naprawdę mikrobiologiczne więzi są dużo silniejsze między rodzicami i psami, które towarzyszą rodzinie, niż między rodzicami i dziećmi”. Kolejne zaskakujące odkrycie dotyczy mikrobiologicznych powiązań między mężem i żoną. Jeśli chcą oni, by były one silniejsze, powinni przygarnąć psa.
 
Warto przy tym wiedzieć, że na nas i w nas mieszka 100 trylionów bakterii, czyli 10 razy więcej niż komórek składających się na nasze organizmy. A obecność bakterii wiąże się z wieloma chorobami, m.in. cukrzycą, astmą czy depresją. Z drugiej strony brytyjski epidemiolog sformułował w 1989 roku teorię, według której ludzie, którzy w dzieciństwie byli w nikłym stopniu wystawieni na działanie bakterii i mikroorganizmów, mogą być bardziej narażeni na różne choroby, ponieważ bakterie ewoluowały wraz z nami i niektóre z nich mają dobroczynne działanie. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments