21.01.2009
Samotność na działkach
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na wielu opustoszałych zimą działkach pozostały psy. Czy trzymanie ich tam jest naruszeniem przepisów o ochronie zwierząt?
fot. Shutterstock
Prawo zobowiązuje nas do humanitarnego traktowania wszystkich zwierząt. Znęcanie się nad nimi jest zabronione. Ustawa definiuje znęcanie jako „(…) zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień…” (art. 6 ust. 2 ). Dalej czytamy, że zabronione jest m.in.:
- utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego niechlujstwa oraz w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji,
- trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu,
- stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt.
Przez rażące zaniedbanie należy rozumieć „(…) utrzymywanie zwierzęcia w stanie zagłodzenia, brudu, nie leczonej choroby, w niewłaściwym pomieszczeniu i nadmiernej ciasnocie”.
Szczególne obowiązki dotyczą osób posiadających zwierzęta domowe. Zgodnie z art. 9 ustawy „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu.”
Czy zatem trzymanie zwierząt na opustoszałych działkach jest naruszeniem przepisów o ochronie zwierząt? Nie jest, jeśli:
- pies należy do rasy (lub ma cechy rasy), która może przebywać zimą na dworze bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia (np. czy posiada tzw. podszerstek – psią „bieliznę”),
- nie jest uwiązany, czyli może swobodnie biegać, dzięki czemu nie zmarznie,
- może się skutecznie schronić przed zimnem i opadami,
- ma stały dostęp do wody i jest właściwie karmiony.
Jeżeli wszystkie te warunki są spełnione, to prawo nie jest łamane. Innym pytaniem jest, czy można pochwalać taki sposób trzymania psa? Zwłaszcza, że pozostawiony bez nadzoru zwierzak może praktycznie w każdej chwili np. przewrócić miskę z wodą czy sforsować ogrodzenie.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Wakacje a porzucane psy – co roku przeżywamy ten sam dramat
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Są tacy, którzy z początkiem lata kupują walizkę. I tacy, którzy zostają przywiązani do drzewa. Dla tysięcy psów wakacje to nie odpoczynek – to moment, w którym ich życie się kończy. I to nie jest metafora.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
17.06.2025
"Adopcja zaczyna się od zdrowia". Dlaczego tak wiele psów nie ma szans na nowy dom?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Adopcja to nie tylko gest serca. To także koszty leczenia. Jeśli opiekun pozna je wcześniej, rzadziej zrezygnuje. Dlatego w schronisku adopcja zaczyna się od troski o zdrowie – a firma Vet Agro stara się w tym pomóc.
undefined