Skargi i zachwyty


Wilki wyją do księżyca w pełni, a psy domowe na przykład wtedy, gdy usłyszą sygnał karetki. Czy w obu sytuacjach chcą powiedzieć to samo?

Wilki wyją do księżyca w pełni, a psy domowe na przykład wtedy, gdy usłyszą sygnał karetki. Czy w obu sytuacjach chcą powiedzieć to samo?

Choć wycie nie musi koniecznie wyrażać skargi, często jednak właśnie temu służy. Powtarzające się wycie w smutnej tonacji jest wyrazem tęsknoty, osamotnienia, czasami głodu. Najczęściej wyją w ten sposób psy trzymane na uwięzi.

Podobnym wyciem, lecz o weselszej tonacji, pies wyraża chęć przyłączenia się do innych czworonogów szukających towarzystwa. Paradoksalnie, często tak właśnie wyją psy słysząc sygnał karetki, gdyż sądzą, iż pochodzi on od psa.

Wycie i skomlenie po polsku

  • powtarzające się, smutne wycie – jestem samotny, szukam towarzystwa
  • podobne wycie, lecz weselsze, nie wyrażające tęsknoty – usłyszałem wołanie, jestem tu
  • pojedynczy skowyt – aj, boli
  • seria skowytów – jestem ranny, pomocy
  • ciche skomlenie – czuję się niepewnie, boję się
  • natarczywe skomlenie – daj mi to, zajmij się mną
  • pojedyncze lub dwukrotne wycie o wznoszącej się tonacji – cieszę się, że was widzę

Tonacje nastrojów

Z kolei pojedynczym lub dwukrotnym wyciem o wznoszącej się tonacji pies sygnalizuje radość i podniecenie – można je usłyszeć podczas zabawy i powitań.

Wycie może też oznaczać, że psu dzieje się krzywda – wtedy przybiera wyższą tonację i określane jest jako skowyt. Jeden krótki skowyt to spontaniczna reakcja psa na ból, częsta w momencie skarcenia. Nie oznacza ona wtedy zazwyczaj, że pies naprawdę cierpi – najczęściej jest nieco przesadzona, aby napastnik nie widział potrzeby dalszego agresywnego zachowania.

Seria skowytów oznacza, że pies jest przerażony lub ranny. Ciche, nieśmiałe skomlenie oznacza niepewność i lęk. Głośniejszym i natarczywym skomleniem pies domaga się jedzenia czy zabawy.

Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dwbem
4 lat temu

A ja miałam psa który wył jak słyszał hejnał krakowski, właściwie na jakiś jeden dźwięk ale doszło do tego, że zaczynał wyć jak słyszał sygnał rozgłośni krakowskiej bo kiedyś takie były bo wiedział, że zaraz będzie hejnał. Musieliśmy wyłączać radio.