Śnieżne ćwiczenia


Na Hali Gąsienicowej w Tatrach odbyło się międzynarodowe szkolenie, egzaminy i pierwsze w Polsce zawody psów lawinowych.

W ciągu trzech dni ratownicy TOPR-u i ich koledzy z innych europejskich krajów ćwiczyli poszukiwania zasypanych osób. Niestety pogoda nie pozwoliła na wykorzystanie podczas zajęć śmigłowca. Psy i ich przewodnicy zdawali egzaminy, dzięki którym uzyskiwali certyfikaty do pracy na następny rok. Zadaniem psów było odnalezienie dwóch zasypanych pozorantów w ciągu 30 minut.

Do zawodów psów lawinowych zgłosiły się po dwa zespoły z Austrii i Włoch, trzy ze Słowacji i siedem z Polski. Do pokonania miały w ciągu 50 minut dystans 1,5 km. W tym czasie musiały też wykonać trzy dodatkowe ćwiczenia:

  • pole LVS – przewodnik zostawia psa na polu, a sam w ciągu 10 minut powinien odnaleźć trzy detektory LVS (urządzenia emitujące fale radiowe, które ułatwiają znalezienie zasypanych);
  • pole medyczne – przewodnik musi przeprowadzić podstawowe zabiegi reanimacyjne na manekinie zasypanym w jamie śnieżnej;
  • pole lawinowe – pies ma za zadanie w ciągu 10 minut odszukać jednego zasypanego pozoranta.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments