Spacer za kilka złotych

fot. Shutterstock

Czat z behawiorystką Eweliną Włodarczyk, współautorką korespondencyjnego kursu dla opiekunów zwierząt

Kto to jest petsitter?
Osoba, która opiekuje się zwierzętami w sytuacjach, w których ich właściciele nie mogą się nimi zająć.

Tymczasowa zmiana opiekuna nie wpływa źle na psa?
To zależy, czy zwierzak jest przyzwyczajony do takich sytuacji. Jeśli wcześniej go tego nauczymy, a petsitter zaopiekuje się nim od czasu do czasu, nie będzie to złe przeżycie.

Co należy do obowiązków petsittera?
Ich zakres ustala się z właścicielem zwierzęcia. Czasem jest to tylko spacer, kiedy opiekun przebywa w pracy, a czasem opieka całodobowa. Petsitter może się zająć zwierzęciem w naszym domu lub wziąć je do siebie.

Jak wybrać odpowiednią osobę?
Można je znaleźć na stronie pośredniczącej w znajdowaniu opiekunów: www.petsitter.pl. Trzeba wybrać kogoś ze swojego rejonu, skontaktować się z nim i podjąć decyzję, biorąc pod uwagę potrzeby psa oraz wiedzę i umiejętności tej osoby.

Czy mam gwarancję, że mój pies trafi w dobre ręce?
W serwisie mogą się rejestrować wszyscy. Jednak osoby, które ukończą korespondencyjny kurs dla opiekunów zwierząt Petsitter (opracowaliśmy go wspólnie z Andrzejem Kłosińskim), uzyskują certyfikat opiekuna zwierząt. Są też proponowane przez wyszukiwarkę serwisu w pierwszej kolejności.

Czego można się nauczyć na tym kursie?
Podstaw wiedzy na temat zachowania zwierząt, właściwego nawiązywania z nimi kontaktu, prawidłowej opieki nie tylko nad psami i kotami, ale również ptakami, gryzoniami czy gadami, które także są oddawane pod opiekę. Uczymy zaspokajania ich potrzeb i pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Kurs dostarcza również sporo informacji na temat organizacji pracy petsittera.

Czy opiekunem może być osoba nieletnia?
Tak, ale zgodnie z polskim prawem zatrudniania nieletnich.

Ilu jest już petsitterów w Polsce?
Usługi te są coraz popularniejsze. Petsitterów można znaleźć w wielu miejscowościach, nawet na wsiach. W serwisie zarejestrowanych jest około tysiąca osób.

Jak przygotować psa na wizytę opiekuna?
Ważne, aby mogli się wcześniej poznać. Dobrze jest wybrać się na wspólny spacer – tak aby petsitter mógł się pobawić z psem, poczęstować go smakołykami. Trzeba przygotować smycz, obrożę, adresówkę, zabawki, karmę, książeczkę zdrowia psa i świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie. Warto też udostępnić opiekunowi apteczkę.

To wymaga czasu. W sytuacjach awaryjnych nie można liczyć na pomoc takiej osoby?
Jeśli petsitter jest dobrze przygotowany, to nawet w nagłych przypadkach można mu psa powierzyć. Gdy jednak nasz zwierzak obawia się obcych i trudno mu przychodzi nawiązanie relacji z nieznajomymi, to raczej nie zostawiałabym go pod opieką petsittera bez wcześniejszego zapoznania.

Ile kosztuje opieka petsittera?
To kwestia umowna. Jeśli opiekun wychodzi tylko na spacer, np. kilka razy w tygodniu, opłata jest właśnie za tę czynność (od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od miasta i długości spaceru). Jeśli natomiast zostaje z psem dłużej, najczęściej pobiera wynagrodzenie za cały dzień i wynosi ono zwykle 20-30 zł.

Czy petsitter zabiera naraz psy różnych klientów?
Jest to możliwe, ale raczej się nie zdarza. W takich sytuacjach zwierzaki muszą się bezwzględnie tolerować.

Komu doradziłaby Pani, a komu odradziła korzystanie z usług petsittera?
Doradzam je osobom, które samodzielnie nie są w stanie zrealizować wszystkich potrzeb swojego zwierzęcia. Nie tylko takim, które wyjeżdżają na dłużej i nie mają z kim zostawić psa czy kota, ale również tym, które długo pracują lub z innych przyczyn mają mniej czasu dla pupila. Nie polecam natomiast powierzania petsitterom opieki nad zwierzętami z poważnymi zaburzeniami zachowania, takimi jak agresja czy duża lękliwość.

Może jeśli ktoś nie ma czasu dla psa, to nie powinien go sobie sprawiać?
Nie można generalizować. Najczęściej z usług petsittera korzystają ci, którzy okresowo nie mogą się zająć zwierzakiem, bo mają dodatkową pracę, chorują lub właśnie urodziło się im dziecko. Po jakimś czasie wszystko wraca do normy i petsitter nie jest im już potrzebny.

Petsitter jest lepszym wyjściem niż hotel dla psów?
To zależy od osób, które świadczą te usługi. Jeśli hotel prowadzi ktoś doświadczony, kto zapewnia prawidłową opiekę i realizację wszystkich potrzeb zwierząt, jest to równie dobre rozwiązanie jak usługi petsittera. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele zwierząt – np. koty – woli zostawać we własnych domach.

Mój pies nie chodzi w kagańcu – czy opiekun zgodzi się zabrać go na spacer?
Myślę, że jeśli pozna psa i dowie się, jak z nim postępować, to może wychodzić z nim bez kagańca. Trzeba jednak pamiętać o lokalnych regulacjach prawnych, które nakazują wyprowadzanie czworonogów w kagańcach bądź na smyczach w miejscach publicznych.

Czy można wynająć petsittera, by pojechał z psem za miasto i go „wybiegał”?
Oczywiście. Wielu opiekunów dysponuje samochodem.

Czy petsitting może być zawodem?
W większych miastach istnieją już agencje, które zatrudniają petsitterów. Jeśli zapotrzebowanie będzie rosło, to pewnie taki zawód zostanie zarejestrowany.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments