Naukowcy opracowali specjalny test IQ dla psów


Naukowcy z London School of Economics and Political Science oraz uniwersytetu w Edynburgu i opracowali specjalny test IQ dla zwierzaków.

Psom można zmierzyć IQ tak samo jak ludziom – stwierdzili naukowcy z London School of Economics and Political Science oraz uniwersytetu w Edynburgu i opracowali specjalny test IQ dla zwierzaków. Ale to nie wszystko – badania te mogą też pomóc w lepszym zrozumieniu mechanizmów demencji, która dopada ludzi w starszym wieku.

Test IQ dla psów

Zwierzaki, które zostały poddane testom, to nie wielkomiejskie psy przyzwyczajone do nauki różnych sztuczek i do otrzymywania za to smakołyków. Naukowcy wybrali border collie pracujące na co dzień w gospodarstwach. Psy – podobnie jak ludzie podczas badania IQ – musiały rozwiązać w określonym czasie (godzina) różne zadania. Badano m.in., w jakim czasie są w stanie znaleźć ukryte na różne sposoby pożywienie, a także czy potrafią rozróżnić wielkość jego porcji. Wyniki wskazują, że psy, które dobrze radziły sobie z jednym zadaniem, sprawnie rozwiązywały też inne zadania. Poza tym te, które robiły to szybciej, robiły to również dokładniej.

Psy, nawet w obrębie rasy, podobnie jak ludzie różnią się poziomem inteligencji

To ważne, ponieważ u ludzi można zaobserwować niewielkie, ale dające się zmierzyć powiązanie między poziomiem inteligencji, a zdrowiem i długością życia: osoby o wyższym poziomie IQ są zdrowsze i żyją dłużej. Jeśli więc, jak wynika z naszych badań, inteligencja psów jest podobna do naszej, to badając gatunek, który nie pali, nie pije, nie używa narkotyków i nie różni się w swoim obrębie znacząco poziomem wykształcenia i dochodów, będziemy mogli lepiej zrozumieć powiązania między poziomem inteligencji i zdrowiem – wyjaśnia w informacji prasowej dr Rosalind Arden z LSE.

Psy pomogą znaleźć lek na demencję?

Naukowcy zwracają uwagę na jeszcze jedną ważną korzyść, którą mogą przynieść ich badania. Otóż psy należą do nielicznych gatunków, które podobnie jak człowiek chorują na demencję. Tak jak my w starszym wieku zapominają pewne codzienne czynności, np. nie wiedzą, którymi drzwiami powinny wejść do domu. Stają się też mniej towarzyskie. Analiza ich zachowań może pomóc w zrozumieniu przyczyn demencji, na którą zapadają ludzie, a także w znalezieniu leku na nią.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments