Sznurkowy pies

fot. Shutterstock

Choć selekcja na ring wystawowy obdarzyła puli dłuższą szatą, pod nią nadal kryje się zwinne zwierzę, świetnie radzące sobie w psich sportach

Puli to bardzo stara węgierska rasa. Jej przodkowie przybyli na te tereny z Azji Środkowej wraz z plemionami starożytnych Madziarów ponad tysiąc lat temu. Udokumentowano, że puli pracowały na puszcie (węgierskim stepie) już w IX wieku n.e., prawdopodobnie jednak istniały dużo wcześniej, być może nawet 4500 lat p.n.e. Wędrowni pasterze z równin węgierskich bardzo cenili swoje psy. Potrafili zapłacić za dobrego puli nawet równowartość swoich rocznych zarobków. Równocześnie bezwzględnie eliminowali psy, które nie przejawiały cech użytkowych. Puli, aby przeżyć, musiał być zdrowy, sprawny i chętny do pracy.

BLISKO CZŁOWIEKA
Współczesną hodowlę psów tej rasy rozpoczęto w 1910 r. Odkąd zaczęto puli wystawiać, zmienił się nieco ich wygląd i charakter. Dzisiaj dobrze czują się w roli psów do towarzystwa i łatwo przystosowują do życia w mieście. Zachowały dużą inteligencję i chęć do pracy. Wiele z nich nadal przejawia silny instynkt pasterski.Puli nawiązuje głęboką więź z właścicielem. Chce mu wszędzie towarzyszyć i jest bardzo wyczulony na jego nastroje. Nieufność w stosunku do obcych i silne poczucie własnego terytorium czynią z niego dobrego stróża. W otoczeniu rodziny puli jest wesoły i lubi się bawić. Kiedy trzeba, potrafi być jednak spokojny i nie narzuca się.

KĄPANIE TO WYZWANIE
Charakterystyczną cechą rasy jest oczywiście tworząca sznurki szata. U psa 4- lub 5-letniego sięga ona ziemi. Sznury zaczynają się tworzyć w wieku ok. 9 miesięcy. Roczny pies ma już zwykle sierść na tyle skręconą, że nie sposób jej rozczesać. Jeśli więc ktoś nagle zmieni zdanie i zechce czesać swojego puli, będzie musiał go ostrzyc (pies czesany czy strzyżony nie może być wystawiany). Sznury tworzą się same, trzeba jedynie rozdzielać je przy skórze. W przeciwnym razie się zleją – co nie tylko brzydko wygląda, ale też uniemożliwia wentylację skóry.

Puli raczej się nie kąpie. Przemycia może wymagać futro na pysku, pupie i łapach. Suszenie psa po kąpieli zajmuje kilka godzin. Sznurki najpierw można z wyczuciem wykręcić, następnie – osuszyć ręcznikiem. Na koniec dokładnie suszymy psa suszarką. Sierści nie wolno zostawiać mokrej, bo może… spleśnieć! Największą popularnością puli cieszą się w swojej ojczyźnie. W żadnym innym kraju nie są popularne. Choć w Polsce mieszkają już od dość dawna, wciąż pozostają rasą rzadką i nieczęsto można spotkać je na wystawach.

Poznajmy się: owczarek węgierski puli (grupa I FCI – owczarki i psy pasterskie)

Kraj pochodzenia: Węgry
Charakter: inteligentny, wierny, lubi dzieci, nieufny w stosunku do obcych, doskonały stróż
Wielkość: psy 39-45 cm (wzrost idealny 41-43 cm), suki 36-42 cm (wzrost idealny 38-40 cm)
Waga: psy 13-15 kg, suki 10-13 kg
Szata: składa się z twardszego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka, tworzy sznury, najdłuższe (20-30 cm) na lędźwiach, zadzie i udach, najkrótsze – na głowie i kończynach (10-12 cm)
Maść: czarna, czarna z rudym lub szarym nalotem, płowa z czarną maską lub perłowobiała
Długość życia: 13-15 lat
Podatność na szkolenie: duża
Aktywność: średnia – lubi ruch, ale łatwo przystosowuje się do życia
w mieszkaniu
Koszty utrzymania: 70-100 zł miesięcznie
Odporność/podatność na choroby: odporny
Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest mało hodowli, na szczenię zwykle trzeba poczekać
Cena psa z rodowodem: 1500 zł

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dziedziczka
dziedziczka
4 lat temu

mam puli 9mies.wspaniala sunia czarna bardzo lagodna posluszna wulkan energi wszystko naj naj uczy sie blyskawicznie