Toksokaroza – choroba odzwierzęca – jak się przed nią chronić?


Toksokaroza jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez larwy nicieni jelitowych – Toxocara canis lub Toxocara cati. Po zakażeniu organizmu pasożyty te nie osadzają się w przewodzie pokarmowym, ale wędrują po całym organizmie, atakując inne narządy, np. płuca, mózg i gałki oczne. Główną przyczyną Toksokarozy jest niewłaściwa higiena – niemycie rąk przed posiłkiem oraz spożywanie brudnych owoców.

Toksokaroza jest jedną z najgroźniejszych chorób pasożytniczych, ponieważ larwy nicieni jelitowych, które wywołują tę chorobę, mogą przetrwać w organizmie człowieka nawet do 10 lat. Prawdopodobieństwo zachorowania na toksokarozę zwiększa się u osób, które mają psa lub kota.

Toksokaroza – przyczyny

Toksokaroza jest chorobą pasożytniczą, której bezpośredniej przyczyną są larwy nicieni jelitowych – Toxocara canis (glisty psiej) lub Toxocara cati (glisty kociej). Głównymi źródłami tych pasożytów są: gleba, skażone produkty spożywcze, zwierzęta, będące nosicielami choroby, a także ich odchody.

Larwy nicieni jelitowych dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową – najpierw zagnieżdżają się w układzie pokarmowym, a następnie wędrują do innych organów. Nie bez znaczenia jest to, że czynnikiem ryzyka toksokarozy jest spożycie zainfekowanej wody lub żywności.

Częstą przyczyną jest niewłaściwa higiena, np. niemycie rąk przed jedzeniem, a także bezpośredni kontakt z psem lub kotem (jaja nicieni jelitowych często przyczepiają się do futra tych zwierząt).

Toksokaroza – objawy

Po zainfekowaniu organizmu larwami nicieni jelitowych na początku jaja pasożytów zagnieżdżają się w jelicie cienkim, a następnie wędrują do wątroby, a stamtąd krwią do innych organów. Larwy te mogą zaatakować organy ośrodkowego układu nerwowego, a także gałki oczne, serce i mięśnie szkieletowe. Objawy toksokarozy uzależnione są od postaci tej choroby, wyróżnia się:

  • toksokarozę utajoną, która objawia się: osłabieniem organizmu, spadkiem apetytu, bezsennością, przewlekłymi bólami brzucha, mdłościami, wymiotami i wysypką skórną,
  • toksokarozę uogólnioną, nazywaną również zespołem larwy trzewnej wędrującej, o takich symptomach towarzyszących, jak: zmęczenie i osłabienie organizmu, pobudzenie emocjonalne, powiększenie wątroby, ból stawów i mięśni, podwyższona temperatura ciała oraz wysypka skórna,
  • toksokarozę oczną, nazywaną również zespołem larwy wędrującej ocznej, która charakteryzuje się ziarniakiem, zaburzeniami widzenia, wysiękiem z oka, a także zapaleniem nerwu wzrokowego,
  • neurotoksokarozę, czyli toksokarozę ośrodkowego układu nerwowego, przy której pojawiają się objawy zbliżone do zapalenia opon mózgowych. Mowa tu przede wszystkim o: wysokiej gorączce, braku apetytu, nudności, wymiotach i wysypce.

Toksokaroza – leczenie i profilaktyka

Lecznie toksokarozy polega przede wszystkim na długotrwałym przyjmowaniu specjalistycznych preparatów przeciwpasożytniczych. W przypadku, gdy larwy nicieni jelitowych zaatakują gałki oczne, wspomagająco zaleca się również przyjmowanie glikokortykosteroidów. Wówczas gdy zastosowane leczenie nie przynosi efektów, zazwyczaj powtarza się terapię przeciwpasożytniczą.

Nie bez znaczenia przy tym jest to, że toksokarozie bardzo łatwo można zapobiec, m.in. przez systematyczne odrobaczanie zwierząt, właściwą higienę (m.in. mycie rąk przed jedzeniem) oraz mycie owoców przed spożyciem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments