Twój pies nie chce się bawić? Sprawdź, jak to zmienić!


Zabawa to nie tylko domena szczeniaków. Również dorosłe psy ją uwielbiają! Jeśli twój psiak nie chce się bawić, na pewno ma ku temu jakiś powód.

Zabawa z psem to doskonały sposób na zbudowanie z nim silnej więzi. Jednak nie każdy czworonóg będzie chciał przeciągać się szarpakiem czy ganiać za piłką. Co możemy zrobić, jeśli nasz psiak nie chce się bawić albo nagle stracił zainteresowanie taką aktywnością?

Dlaczego pies nie chce się bawić?

Niechęć do zabawy u domowego czworonoga może mieć wiele przyczyn. Najczęściej za taki problem ponoszą winę sami opiekunowie! Brak ochoty na zabawę, bieganie za piłką czy beztroskie gonitwy z innymi psiakami mogą być także jednymi z pierwszych objawów przeróżnych dolegliwości u psów, które dotychczas uwielbiały takie aktywności. Oto najczęstsze przyczyny, dla których pies nie chce się bawić!

Nieodpowiedni moment

Nie każda chwila jest dobra na zabawę. Domowy czworonóg może nie mieć na nią ochoty, jeśli zajmuje się właśnie węszeniem na spacerze, jest zmęczony po intensywnym treningu czy szykuje się do drzemki. Zabawą nie będzie zainteresowany także wrażliwszy zwierzak, jeśli przeżywa silny stres związany z przebywaniem w nowym miejscu, głośnym remontem u sąsiadów lub nadchodzącą burzą. Jeśli nie umiesz wybrać odpowiedniego momentu na zabawę, a twój pupil nie ma problemów z obroną zasobów, nie jest nadmiernie pobudzony i nie niszczy zabawek, możesz udostępnić mu kilka piłek i szarpaków w domu i poczekać, aż sam ci jakąś przyniesie, pokazując, że właśnie teraz ma ochotę na chwilę zabawy.

Niewłaściwa zabawa

By psiak chciał się z nami bawić, aktywność ta musi stanowić dla niego przyjemność. Nachylanie się nad psem podczas zabawy szarpakiem, ciągłe powtarzanie „puść!” i niepozwalanie na wygraną mogą psiaka do tego skutecznie zniechęcić. Niektóre, delikatniejsze czworonogi nie będą chciały się bawić z natarczywą i gwałtowną osobą, która podczas wygłupów będzie zbyt mocno tarmosić i poklepywać zwierzaka. Dlatego chcąc sprawić pupilowi przyjemność i zachęcić go do wspólnej zabawy, powinniśmy dostosować się do jego upodobań.

Choroba i ból

Zabawa to jedna z tych aktywności, które niewątpliwie wymagają od zwierzaka dobrego samopoczucia i odpowiedniego nastroju. My również nie mamy ochoty na wygłupy, gdy nadszedł akurat gorszy dzień! Psiak, który zaczepia nas do zabawy, przynosi nam swoje szarpaki i radośnie macha ogonem do innych czworonogów, najprawdopodobniej czuje się doskonale i ma świetne samopoczucie. Apatia i brak chęci do zabawy u dotychczas rozbrykanego psiaka mogą być objawami odczuwanego przez zwierzę bólu czy osłabienia. Utrata zainteresowania zabawą może być także skutkiem starości i związanych z nią bólów stawów. Musimy pamiętać, że nie każda choroba daje od razu zauważalne objawy. Dlatego jeśli nasz psiak nagle nie ma ochoty na zabawę, powinniśmy zastanowić się, czy nic mu nie dolega. W razie wątpliwości najlepiej zabrać go do weterynarza!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments