14.03.2021
Dlaczego niektóre psy lubią zabawę bardziej niż inne?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy wszystkie domowe czworonogi tak samo lubią zabawę z człowiekiem? Sprawdź, jakie rasy psów będą najbardziej skłonne do zabawy!
fot. Shutterstock
Niektóre domowe czworonogi wprost kochają wszelkie zabawy. Inne wolą leżeć na kanapie lub spokojnie spacerować, zamiast biegać za piłką czy szarpać się szarpakiem. Od czego to zależy? Naukowcy postanowili sprawdzić, jakie rasy psów najbardziej lubią zabawę!
Nie wszystkie dorosłe psy lubią się bawić
Największej chęci do zabawy nie da się odmówić szczeniakom, które korzystają z każdej możliwej okazji do wygłupów. Dla nich radosne, energiczne interakcje z ludźmi i innymi psami to kluczowy element odpowiedniej socjalizacji. Zabawa to także sposób na rozwinięcie się świadomości ciała, zdolności poznawczych i umiejętności łowieckich. Jednak ta ogromna chęć do zabawy może zanikać wraz z wiekiem. Jakie rasy psów będą chciały bawić się nawet do późnej starości? Węgierscy naukowcy postanowili to sprawdzić!
Jakie psy najbardziej lubią zabawę?
Zespół naukowców z węgierskiego Instytutu Ekologii i Botaniki przeanalizował zachowanie ponad 89 000 psów 132 różnych ras, które pogrupowano w kilka kategorii na podstawie ich pierwotnej użytkowości. W badaniu wzięły więc udział zarówno psy myśliwskie, pasterskie i obronne, jak i rasy stworzone do towarzystwa. Każdemu z psów zaproponowano zabawę w przeciąganie się szarpakiem z obcą osobą. Czworonogi, które szybko włączyły się do tej zabawy, zakwalifikowane zostały jako „chętne do zabawy”. Zebrane dane poddano następnie analizie komputerowej.
Psy, które lubią zabawę, łatwiej jest wyszkolić
Wśród ras, które najbardziej lubią zabawę, znalazły się przede wszystkim psy pasterskie i rasy hodowane do sportów kynologicznych, takie jak border collie, owczarki niemieckie, owczarki belgijskie czy kelpie. Nie było to dla naukowców wielkim zaskoczeniem – są to rasy stworzone do współpracy z człowiekiem i selekcjonowane pod kątem podatności na szkolenie. Niespodzianką natomiast była ogromna chęć do zabawy u ras hodowanych pierwotnie do walk psów (takich jak amstaff) i niektórych ras pierwotnych, w szczególności u basenji. Okazało się także, że psy stworzone do towarzystwa (mopsy, papillony) nie są fanami tego typu zabaw. Nic dziwnego – takie psy przez wiele lat służyły wyłącznie za modne akcesoria dla arystokracji, która nie miała ochoty poświęcać im zbyt wiele czasu. Stąd w psach tej rasy wykształciła się ogromna łagodność i stosunkowo spokojne, mało „zabawowe” usposobienie.
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2023
Kłaczek w herbacie? To już nie musi być problem!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie linienie to naturalny proces, który trwa cały rok, ale nasila się wiosną i jesienią. Dotyczy zwłaszcza ras z grubym, obfitym podszerstkiem. I choć nie ma w nim nic dziwnego, nadmiar fruwającej sierści może być męczący dla nas, opiekunów.
undefined
29.11.2023
Odmrożenia u psa. Jak je rozpoznać i jak je leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabawy na śniegu lubi większość psiaków, ale czy są one dla nich bezpieczne? Czy naszym pupilom również grożą odmrożenia i jak objawiają się one u psów? Sprawdźmy!
undefined
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined