OWCZAREK BELGIJSKI MALINOIS


Kto lubi wyzwania, ten pokocha owczarki belgijskie. Krótkowłosy owczarek belgijski malinois jest spośród belgów najtrudniejszy w prowadzeniu, ale najbardziej pracowity. Wrażliwy malinois może się stać nadpobudliwy lub nabrać skłonności do dominacji.

 

Charakter

Owczarek belgijski malinois nie jest typowym ulubieńcem rodziny. To pies stworzony do pracy. Ma duży temperament i silną osobowość. Potrzebuje dużo ruchu, najlepiej połączonego z wysiłkiem umysłowym. Bezczynność jest dla niego dotkliwą karą, dlatego jeśli nie planujemy szkolenia i treningów, lepiej zdecydujmy się na inną rasę. Nie należy pozostawiać go samemu sobie ani traktować zbyt ostro.

Wrażliwy malinois może się stać nadpobudliwy lub nabrać skłonności do dominacji. Jak wszystkie owczarki belgijskie wymaga twardej, ale równocześnie łagodnej ręki w wychowaniu. Wesoły, ruchliwy i zawsze gotowy do działania potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem, któremu lubi nieustannie towarzyszyć. To pies jednego pana, ale przyjaźnie traktuje wszystkich domowników.

Choć jest tolerancyjny wobec dzieci, z którymi mieszka, to z uwagi na swoją żywiołowość i zdecydowany charakter nie jest polecany jako towarzysz zabaw.

Malinois podczas szkolenia IPO
fot. Shutterstock

Zaakceptuje domowe zwierzęta, ale może być agresywny wobec obcych psów tej samej płci. To doskonały stróż, spostrzegawczy, nieufny wobec nieznajomych, o silnym instynkcie obrony terytorium. Osacza intruza i zmusza do zatrzymania, ale atakuje dopiero w ostateczności.

Umiejętności

Początkowo zadaniem owczarków belgijskich była pomoc przy wypasie stad – miały przepędzać zwierzęta i szukać zagubionych. Wykorzystywano je także do stróżowania. Obecnie malinois pracują w oddziałach antyterrorystycznych, w straży granicznej, policji i wojsku. Nieocenione usługi oddały m.in. w Afganistanie, gdzie były używane do wykrywania min.

Sprawdzają się jako psy lawinowe, gruzowe i pomocnicy niepełnosprawnych. Na zawodach psów obronnych (IPO) i konkursach posłuszeństwa zajmują zawsze czołowe lokaty. Są doskonałymi sportowcami, mogą uprawiać agility, flyball, obedience, frisbee.

Szkolenie i wychowanie

Malinois uczy się wyjątkowo szybko i jest gotów podjąć każde wyzwanie. Polecenia wykonuje bezbłędnie, utrzymując stały kontakt wzrokowy z przewodnikiem.

Malinois siedzi przy nodze właściciela
fot. Shutterstock

Ćwiczenia powinny być urozmaicone, bo pies tej rasy nie lubi monotonii. Wymaga od szczeniaka konsekwentnego i stanowczego wychowania oraz socjalizacji.

Dla kogo ta rasa

Owczarek belgijski malinois nie jest psem dla każdego. To bardzo wymagający przyjaciel, któremu trzeba zapewnić dużo ruchu i zajęć. Właściciel powinien prowadzić aktywny tryb życia, być człowiekiem konsekwentnym, a jednocześnie cierpliwym i zrównoważonym.Wady i zalety

Wady

 • wymaga bardzo konsekwentnego właściciela
 • potrzebuje dużo zajęć, zarówno ruchowych, jak i psychicznych
 • ma bardzo wrażliwą psychikę

Zalety

 • energiczny i żywiołowy
 • nadaje się do uprawiania psich sportów
 • przywiązany do właściciela


Zdrowie

Krótkowłosy belg to pies odporny. Niekiedy zdarza się dysplazja stawów biodrowych (w Polsce nie ma obowiązku prześwietlania psów tej rasy w celu uzyskania uprawnień hodowlanych). Może mieć skłonności do postępującego zaniku siatkówki (tzw. PRA), niedoczynności tarczycy i padaczki. Wszystkie owczarki belgijskie wykazują również nadwrażliwość na narkozę.

Żywienie

Belg nie jest wybredny, ale z powodu szybkiej przemiany materii je dosyć dużo. Jego zapotrzebowanie na energię jest spore, dlatego wskazane jest stosowanie karm o wyższej zawartości białka i tłuszczu.

Malinois w pozycji siedzącej
fot. Shutterstock

Najlepiej podawać gotowe produkty (tylko wysokiej jakości), ale można także przygotowywać posiłki samodzielnie, nie zapominając o dodawaniu preparatów wapniowo-witaminowych.Historia

Według jednej z teorii owczarki belgijskie wywodzą się od psów pasterskich żyjących w Europie Środkowej w epoce brązu. Druga teoria głosi, że mogą być potomkami nieistniejącego już mastifa belgijskiego i charta szkockiego deerhounda sprowadzonego z Anglii w XIII w. Najstarsze wzmianki o belgach znajdują się w rękopisie datowanym na 1356 r.

Malinois z piłką w pysku
fot. Shutterstock

W XVI w. nakazano hyclom z Antwerpii zabijanie wałęsających się psów. Ochroną objęto jedynie psy myśliwskie, pasterskie, ozdobne i farmerskie, tzw. rekle (rekel – psotnik, łobuziak). I to właśnie te ostatnie są zapewne bezpośrednimi przodkami owczarków belgijskich.

Wygląd współczesnych belgów jest wynikiem wieloletniej pracy prof. Adolfa Reula z Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem, który wraz ze współpracownikami założył w 1891 r. Klub Owczarka Belgijskiego. W tym samym roku odbyła się pierwsza wystawa psów pasterskich w Cureghem, na której pojawiła się ponad setka zwierząt reprezentujących różne typy.

Wkrótce rozpoczęto prace nad ujednoliceniem wyglądu psów i wzorcem rasy. Podzielono je na trzy grupy ze względu na sierść: długowłose (groenendael, tervueren), krótkowłose (malinois) i szorstkowłose (laekenois), a w 1963 r. zatwierdzono ostatecznie te cztery znane obecnie rasy.

Owczarek belgijski malinois (mechelaar) pochodzi z okolic miasta Malines (Mechelen). Prawie na każdej farmie w tej okolicy można było kiedyś spotkać krótkowłose owczarki – czarne, mahoniowe, brązowe pręgowane, wilczaste i płowe. Tamtejsi pasterze nie przywiązywali wagi do wyglądu zwierząt.

Szczeniaki rasy owczarek belgijski malinois
fot. Shutterstock

Jednak w 1899 r. Klub Owczarka Belgijskiego uznał kolor płowy z czarną maską za jedyny dopuszczalny u malinois. Spotkało się to z protestami, miłośnicy rasy obawiali się, że może to wpłynąć na zanik jej walorów użytkowych. Aby do tego nie dopuścić, zaczęto organizować zawody dla tej odmiany. Pierwsze w 1903 r. wygrała suka Cora. Pierwszym krótkowłosym owczar­kiem był Tommy.

W 1899 r. urodził się Tjop, potomek Tommy’ego i Cory. Jego właścicielem był Louis Huyghebaert, który przyczynił się do rozwoju krótkowłosej odmiany belgów. Z jego hodowli Ter Heide wywodzą się przodkowie współczes­nych malinois.Wzorzec

Owczarek belgijski malinois – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 15

 • Kraj pochodzenia: Belgia
 • Pierwotne przeznaczenie: pies pastersko-stróżujący
 • Charakter: pies o dużym temperamencie, stworzony do pracy; typ sportowca, aktywny i wytrzymały; ma silny charakter, wymaga konsekwentnego wychowania i bliskiego kontaktu z właścicielem; dobry stróż i obrońca, czujny i nieustępliwy
 • Wielkość: idealna wysokość w kłębie psów 62 cm, suk 58 cm (tolerancja 4 cm w górę i 2 cm w dół); waga psów 25-30 kg, suk 20-25 kg
 • Szata: włos bardzo krótki na głowie, uszach i kończynach; krótki na pozostałych częściach ciała, obfitszy na ogonie i szyi (niewielka kryza); na ogonie i udach nieco dłuższy, ale nie tworzy pióropusza ani portek
 • Maść: płowa z niewielkim czarnym nalotem i czarną maską; dopuszczalne białe znaczenia na piersi i palcach
 • Osiąganie dojrzałości: 3 lata
 • Długość życia: 12-15 lat
 • Linienie: dość intensywne, dwa razy w roku
 • Aktywność: bardzo duża; potrzebuje regularnych treningów połączonych z zajęciami umysłowymi
 • Szkolenie: konieczne podstawy posłuszeństwa (PT – pies towarzyszący); doskonale nadaje się do szkolenia IPO (pies obrończy), PTT (pies towarzysząco-tropiący) oraz psich sportów (agility, flyball, frisbee, obedience)
 • Podatność na szkolenie: bardzo duża; uczy się szybko, ale wymaga
  doświadczonego, konsekwentnego przewodnika i umiejętnie prowadzonego
  szkolenia
 • Stosunek do dzieci: tolerancyjny, jednak ze względu na zdecydowany
  charakter i dużą żywiołowość nie jest polecany jako pies rodzinny
 • Stosunek do innych psów: zdarzają się konflikty między przedstawicielami tej samej płci
 • Odporność na warunki atmosferyczne: dość odporny
 • Mieszkanie: może mieszkać wszędzie (zimą nie nadaje się do kojca), jeśli zapewni mu się odpowiednią ilość ruchu i umożliwi bliski kontakt z właścicielem
 • Przygotowanie do wystaw: szata nie wymaga przygotowań
 • Koszty utrzymania: 250-350 zł miesięcznie
 • Pierwsze w Polsce: początek lat 90. XX w.
 • Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemów z kupnem
 • Cena psa z rodowodem: 1500-3000 zł


Ciekawostki

Owczarki belgijskie rzadko miewają kłopoty z aparatem ruchu, lecz w dobrych hodowlach są poddawane prześwietleniom pod kątem dysplazji, co zresztą od dawna powinno być obowiązkowe w tej rasie.

Znacznie większym problemem jest epilepsja. Dlatego koniecznie należy uzyskać informacje, czy i jak często wśród psów spokrewnionych z rodzicami ewentualnego szczeniaka ona występowała i, co oczywiste, kupować tylko zwierzaka o udokumentowanym pochodzeniu.