Uczyli się, jak szukać z psem zaginionych osób


Blisko 60 ratowników wykorzystujących psy ratownicze do poszukiwań osób zaginionych w lasach oraz pod gruzami zawalonych budynków wzięło udział w szkoleniu dla ochotniczych grup poszukiwawczo-ratowniczych Search Camp 2012, które odbyło się od 14 do 16 grudnia 2012 r. w Rzeczce koło Wałbrzycha. Zorganizowała je Ochotnicza Straż Pożarna - Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu.

Podczas trzech dni intensywnych zajęć uczestnicy przeprowadzili między innymi nocną pozorowaną akcję poszukiwawczą na dużym obszarze leśnym oraz marszobieg. Ratownicy mieli do przeszukania teren o powierzchni ponad 50 ha podzielony na osiem sektorów. W każdym z sektorów znajdował się pozorant, którego należało odnaleźć. Warunki były trudne: temperatura – 8°C, porywisty wiatr i warstwa śniegu o grubości 20-70 cm.

 

 
W sobotę po południu uczestnicy szkolenia wyruszyli na trasę marszobiegu (ponad 4 km), na której mieli do wykonania siedem zadań praktycznych. Strażacy musieli wprowadzić do swoich urządzeń nawigacji satelitarnej GPS współrzędne trzech punktów, w których realizowane były zadania, a następnie wyznaczyć trasę dojścia do nich. Kolejnym zadaniem było przeprowadzenie wywiadu z matką zaginionej nastolatki i zebranie jak największej liczby przydatnych do poszukiwań informacji. Inne zadania związane były m.in. z planowaniem akcji poszukiwawczej, znajomością topografii i umiejętności czytania mapy, lokalizacji osoby przez psa na smyczy, przekazywaniem informacji na odległość za pomocą alfabetu Morse’a, oznaczeniem osoby zaginionej przez psa oraz udzieleniem pierwszej pomocy osobie w stanie hipotermii. Szkolenie było pierwszym tak dużym wydarzeniem organizowanym przez OSP JRS we Wrocławiu.

 
 
 

Obecnie w Polsce funkcjonuje około 25 ochotniczych grup wykorzystujących psy do poszukiwań osób zaginionych dysponujących około 50 psami certyfikowanym przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. MC

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments