20.03.2007
Ukłon
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ukłon to jedna z najłatwiejszych do nauczenia sztuczek, a na dodatek przydatna - bo jak inaczej zakończyć występ z psem?
fot. Shutterstock
Etap I – naprowadzamy psa smakołykiem
Pies stoi, a my bierzemy garść smakołyków, pokazujemy mu je i powoli opuszczamy dłoń do ziemi, tuż przed jego nosem. Gdy niemal dotknie nim podłoża, nagradzamy go (jeśli pracował wcześniej z klikerem, zaznaczamy kliknięciem moment, kiedy opuści głowę, i dajemy przysmak). Trzymając rękę ze smakołykami wciąż przy ziemi, staramy się zachęcić psa do ugięcia przednich łap – gdy to się uda, klikamy i nagradzamy. Następnie naprowadzamy go tak, aby łokciami dotknął ziemi – za co oczywiście czeka go kolejna nagroda.
Ukłon stanowi równocześnie pierwszy etap kładzenia się. Może się więc zdarzyć, że pies uczony wcześniej warowania będzie się od razu kładł. Wówczas trzymamy w jednej ręce smakołyk przy ziemi, przed jego nosem, a drugą dłoń podkładamy mu pod brzuch, uniemożliwiając w ten sposób opuszczenie zadu. Powtarzamy naprowadzanie kilkanaście razy, nagradzając czworonoga za każde prawidłowe wykonanie ćwiczenia.
Nigdy nie uczymy jednocześnie warowania i ukłonu (kolejność nauki może być dowolna).
Etap II – dodajemy komendy optyczną i słowną
Na następnym etapie ćwiczeń musimy przestać naprowadzać psa smakołykiem. Za pierwszym razem jeszcze to robimy, za następnym opuszczamy ku ziemi pustą dłoń. Gdy pies się ukłoni, klikamy i dajemy mu smakołyk z drugiej ręki (jeśli nie używamy klikera, musimy zdążyć go nagrodzić, zanim się wyprostuje). Powtarzamy to kilkanaście razy.
Na kolejnych etapach staramy się coraz mniej pochylać i ograniczamy gesty, aż w końcu zwierzak będzie się kłaniał na wybraną komendę optyczną – np. szarmancki ukłon z zamiataniem ziemi kapeluszem albo z ręką na sercu…
Gdy pies dobrze opanuje kłanianie się na komendę optyczną, można dołączyć komendę słowną, która jest dla niego mniej oczywista. Wypowiadamy wybrane słowo za każdym razem, kiedy czworonóg ma się ukłonić – początkowo równocześnie z komendą optyczną, stopniowo ją ograniczając. W efekcie będzie się kłaniał zarówno na samą komendę optyczną, jak i werbalną.
Pamiętajmy o nagradzaniu naszego ucznia za każde prawidłowe wykonanie polecenia.
Metoda alternatywna – wyłapanie ukłonu
Ukłon możemy także wyłapać za pomocą klikera (jeśli zwierzak pracował już tą metodą). Psy zazwyczaj przeciągają się po obudzeniu – trzymamy więc kliker pod ręką, i gdy tylko zauważymy pożądane zachowanie, zaznaczamy je kliknięciem. Początkowo czworonóg będzie nieco zaskoczony, więc się wyprostuje. Starajmy się dać mu przysmak jak najszybciej po kliknięciu. Powtarzamy to codziennie. Po kilku dniach zwierzak zacznie się przeciągać, żeby dostać nagrodę. Gdy uznamy, że kłania się już nieprzypadkowo, możemy do tego zachowania dołączyć komendę.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined