Ukłon

fot. Shutterstock

Ukłon to jedna z najłatwiejszych do nauczenia sztuczek, a na dodatek przydatna - bo jak inaczej zakończyć występ z psem?

Etap I – naprowadzamy psa smakołykiem
Pies stoi, a my bierzemy garść smakołyków, pokazujemy mu je i powoli opuszczamy dłoń do ziemi, tuż przed jego nosem. Gdy niemal dotknie nim podłoża, nagradzamy go (jeśli pracował wcześniej z klikerem, zaznaczamy kliknięciem moment, kiedy opuści głowę, i dajemy przysmak). Trzymając rękę ze smakołykami wciąż przy ziemi, staramy się zachęcić psa do ugięcia przednich łap – gdy to się uda, klikamy i nagradzamy. Następnie naprowadzamy go tak, aby łokciami dotknął ziemi – za co oczywiście czeka go kolejna nagroda.

Ukłon stanowi równocześnie pierwszy etap kładzenia się. Może się więc zdarzyć, że pies uczony wcześniej warowania będzie się od razu kładł. Wówczas trzymamy w jednej ręce smakołyk przy ziemi, przed jego nosem, a drugą dłoń podkładamy mu pod brzuch, uniemożliwiając w ten sposób opuszczenie zadu. Powtarzamy naprowadzanie kilkanaście razy, nagradzając czworonoga za każde prawidłowe wykonanie ćwiczenia.

Nigdy nie uczymy jednocześnie warowania i ukłonu (kolejność nauki może być dowolna).

Etap II – dodajemy komendy optyczną i słowną
Na następnym etapie ćwiczeń musimy przestać naprowadzać psa smakołykiem. Za pierwszym razem jeszcze to robimy, za następnym opuszczamy ku ziemi pustą dłoń. Gdy pies się ukłoni, klikamy i dajemy mu smakołyk z drugiej ręki (jeśli nie używamy klikera, musimy zdążyć go nagrodzić, zanim się wyprostuje). Powtarzamy to kilkanaście razy.

Na kolejnych etapach staramy się coraz mniej pochylać i ograniczamy gesty, aż w końcu zwierzak będzie się kłaniał na wybraną komendę optyczną – np. szarmancki ukłon z zamiataniem ziemi kapeluszem albo z ręką na sercu…

Gdy pies dobrze opanuje kłanianie się na komendę optyczną, można dołączyć komendę słowną, która jest dla niego mniej oczywista. Wypowiadamy wybrane słowo za każdym razem, kiedy czworonóg ma się ukłonić – początkowo równocześnie z komendą optyczną, stopniowo ją ograniczając. W efekcie będzie się kłaniał zarówno na samą komendę optyczną, jak i werbalną.

Pamiętajmy o nagradzaniu naszego ucznia za każde prawidłowe wykonanie polecenia.

Metoda alternatywna – wyłapanie ukłonu
Ukłon możemy także wyłapać za pomocą klikera (jeśli zwierzak pracował już tą metodą). Psy zazwyczaj przeciągają się po obudzeniu – trzymamy więc kliker pod ręką, i gdy tylko zauważymy pożądane zachowanie, zaznaczamy je kliknięciem. Początkowo czworonóg będzie nieco zaskoczony, więc się wyprostuje. Starajmy się dać mu przysmak jak najszybciej po kliknięciu. Powtarzamy to codziennie. Po kilku dniach zwierzak zacznie się przeciągać, żeby dostać nagrodę. Gdy uznamy, że kłania się już nieprzypadkowo, możemy do tego zachowania dołączyć komendę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments