Jak ważne jest czesanie psa?

fot. shutterstock

Co musisz wiedzieć o pielęgnacji sierści twojego psa?

Podstawa pielęgnacji prawie każdego psa. Szczególnie ważne w okresach linienia, które w zależności od rasy przypada zwykle raz lub dwa razy w roku.

Jakie narzędzia?

Oprócz odpowiedniej dla rodzaju włosa częstotliwości należy też dobrać narzędzia (grzebienie, szczotki) z właściwego materiału, o odpowiedniej długości i rozstawie zębów. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, aby zęby nie były ostro zakończone i nie kaleczyły skóry.

W wypadku psów krótkowłosych często do pielęgnacji wystarcza gumowa rękawica. Psom długowłosym zawsze przed czesaniem zwilżamy sierść (najlepiej rozcieńczoną odżywką), aby się nie łamała. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca podatne na kołtunienie, np. pachy czy okolice uszu.

Warto też pamiętać, że są rasy, których intensywne czesanie nie jest wskazane. Należą do nich psy o obfitym podszerstku (spodniej warstwie szaty) – np. collie, które powinny zachować „napuszony” wygląd, a więc nie należy im wyczesywać zbyt dużo podszerstka – oraz rasy z dredami (puli, bergamasco i komondor). Oczywiście kilka ras bezwłosych również nie kwalifikuje się do tego zabiegu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments