Wiedzą, co to zazdrość


Psy potrafią okazywać zazdrość – wynika z najnowszych badań naukowców z uniwersytetu w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Dotąd naukowcy się o to spierali, twierdząc, że uczucie to przynależy jedynie wyższym gatunkom.

Niektórzy naukowcy twierdzili też dotąd, że zazdrość jest tworem społecznym i że nie występuje we wszystkich ludzkich kulturach. Uważali, że zazdrość nie jest w nas wbudowana tak jak strach lub złość. Opublikowane w magazynie „Plos One” badania amerykańskich naukowców obalają ten pogląd. Prof. Christine Harris jedna z najlepszych studentek Caroline Prouvost wykazały, że psy prezentują zachowania wskazujące na zazdrość, takie jak warczenie lub trącanie nosem właściciela, jeśli ten okazywał zainteresowanie czemuś, co wydawało im się innym psem. Badaczki użyły wypchanego psa, który szczekał i machał ogonem. Zaadaptowały dla swoich potrzeb test, który stosowano w wypadku półrocznych niemowląt, by wykazać, czy okazują zazdrość, gdy ich mamy zajmują się lalką lub innym przedmiotem zamiast nimi.

Jak przeprowadzono eksperyment? Poddano mu 36 psów w ich domach. W trakcie jego trwania właściciel ignorowali swoje psy, wykazywali natomiast zainteresowanie wypchanym, sztucznie animowanym psem lub halloweenową dynią. Naukowcy poprosili ich, by traktowali te przedmioty jak by były prawdziwymi psami, a zatem, by je głaskali i mówili przyjaźnie. W trzecim wypadku chodziło o to, by czytali na głos książkę. Nagrania wideo ujawniły,  że 78 proc. psów trącało nosem lub dotykało właściciela, gdy ten zajmował się psem zabawką, w wypadku dyni takie reakcje dotyczyły 42 proc. czworonogów. Z kolei, gdy właściciel czytał książkę, tylko 22 proc. psów, próbowało go od tego odciągnąć. Czy psy wierzyły, że wypchany zwierzak to prawdziwy rywal? Harris i Prouvost twierdzą, że zachowania czworonogów na to wskazują. Dodają, że 86 proc. psów obwąchiwało psa zabawkę. 

A wasze czworonogi? Czy również próbują skupić na sobie waszą uwagę, gdy zajmujecie się innym psem? MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments