Wielki mądrala

fot. Shutterstock

Jakim psem jest berneński pies pasterski? Czy trudno go wyszkolić?

Berneński pies pasterski to ceniony towarzysz rodziny. Ma umiarkowany temperament, jest łagodny, oddany i zrównoważony. Jego dużą zaletą jest brak skłonności do włóczęgostwa. Lubi przebywać wśród ludzi, a szczególną sympatią darzy dzieci. Nie można go izolować, ponieważ do prawidłowego rozwoju potrzebuje silnej więzi z właścicielem.

Berneńczyk to czujny i mało hałaśliwy stróż. Nie jest agresywny, a intruzów odstrasza okazałym wyglądem. W momencie zagrożenia potrafi jednak skutecznie unieruchomić napastnika. Charakterystyczna dla tej rasy jest skłonność do pilnowania rzeczy opiekuna; cechę tę można jeszcze wzmocnić poprzez szkolenie.

Pies tej rasy jest inteligentny i chętnie się uczy, ale mimo to nie łatwo go szkolić. Ma bowiem silny charakter i bywa uparty, dlatego naukę trzeba rozpocząć wcześnie i uzbroić się w cierpliwość. Ważna jest konsekwencja i urozmaicone ćwiczenia. Berneńczyk najlepiej czuje się wtedy, gdy ma do dyspozycji ogród. Jeśli zdecydujemy się na trzymanie tego psa w mieszkaniu, musimy pamiętać o codziennych długich spacerach i chłodniejszym pomieszczeniu dla niego w sezonie grzewczym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments