Wielki pojedynek

fot. istockphoto.com

Pies czy kot? Który z nich jest górą? Który bardziej się nadaje na czworonożnego przyjaciela? Magazyn "New Scientist" przeprowadził gruntowną analizę. Wygrały, ale tylko o włos, psy!

Pojedynek na papierze przeprowadzono w 11 kategoriach, psy okazały się lepsze w sześciu.

U kotów stwierdzono, że mają lepszą proporcję wagi mózgu w stosunku do reszty ciała. Mają więcej neuronów, w tym zwłaszcza odpowiedzialnych za tak skomplikowane funkcje jak pamięć. Koty są bardziej popularne niż psy. W 10 najbardziej "zakocionych" państwach świata żyje ich 204 mln (i odpowiednio tylko 176 mln psów). Koty łatwiej przyciągają uwagę ludzi – ze względu na swoje błyszczące futro i wydawane dźwięki. Psy przegrywają również w analizie zmysłów – gorzej słyszą, czują i widzą w ciemnościach. Wreszcie uznano koty za bardziej przyjazne środowisku. Do zapewnienia im wyżywienia potrzeba mniejszego terenu niż choćby dla najmniejszego z psów – chihuahuy.

W pozostałych kategoriach wygrały psy. Warto podkreślić, że dominowały zwłaszcza w tych, w których badano umiejętność współpracy z człowiekiem. Psy
mają dłuższą od kotów historię udomowienia. Lepiej się adaptują do nowych sytuacji (bywa, że już czteromiesięczne szczeniaki wolą kontakt z człowiekiem niż innym psem). Lepiej komunikują się z człowiekiem (border collie Rico potrafi rozróżnić 200 słów), potrafią "słuchać" komend optycznych, lepiej rozwiązują problemy, łatwiej się uczą.
Psy wygrały też w finałowej kategorii – użyteczności. Ale to oczywiście nie jest niespodzianka, wystarczy przypomnieć sobie, w ilu miejscach i sytuacjach pomagają ludziom.

Zgadzacie się z tymi badaniami?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments