Wreszcie koniec cięcia

fot. Thinkstock

Przycinanie psom ogonów i uszu dla celów estetycznych będzie zabronione od 1 stycznia 2012 r. zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o ochronie zwierząt. Co na to Związek Kynologiczny w Polsce?

ZKwP na posiedzeniu zarządu 29 października 2011 r. podjął uchwałę, że wszystkie szczenięta urodzone w polskich hodowlach po 1 stycznia muszą mieć naturalne uszy i ogony. Zobowiązał także kierowników poszczególnych sekcji ras do zapisywania w protokołach przeglądów miotów przypadków naruszenia zakazu kopiowania oraz zgłaszania takich przypadków zarządom oddziałów. 

Szczenięta niektórych ras – np. owczarka australijskiego, welsh corgi pembroke’a czy polskiego owczarka nizinnego – mogą się rodzić z naturalnie skróconymi ogonami. Podczas przeglądu miotów ogony wszystkich psów, także tych ras, zostaną opisane w protokole, a wszelkie informacje znajdą się w rodowodach.

Od nowego roku obowiązuje też zakaz wystawiania kopiowanych psów urodzonych po 1 stycznia 2012 r. Te, które przyszły na świat wcześniej albo są zarejestrowane w krajach, gdzie cięcie uszu i ogonów jest dozwolone, będą mogły być prezentowane bez przeszkód.

Tylko w wyjątkowych wypadkach będzie dozwolone wystawianie psa kopiowanego, który urodził się po 1 stycznia. Chodzi o zabiegi przeprowadzone zgodnie z  artykułem 27 Ustawy o ochronie zwierząt  – czyli sytuacje, kiedy uszkodzenie ogona wymagało amputacji. Aby takiego psa wystawiać, trzeba będzie dołączyć zaświadczenie weterynaryjne zawierające opis wykonanego zabiegu, dokładne dane lekarza i lecznicy.  JT

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments