Jak nauczyć psa wskakiwania na plecy?

fot. Shutterstock

To sztuczka najodpowiedniejsza dla psów średniej wielkości. Wygląda efektownie, ale wymaga ostrożności, by nie zrobić krzywdy sobie i psu.

Pod względem trudności dla psa wskakiwanie na plecy jest podobne do wskakiwania na ręce – ale trudniejsze dla przewodnika. Najlepiej poradzisz sobie, jeśli przynajmniej na początkowym etapie nauki będziesz miał pomocnika.

Potrzebne będą smakołyki. W tym wypadku nie polecamy nagród w postaci zabawek – chodzi o to, żeby pies się zbytnio nie nakręcał. Przed treningiem sprawdź, czy twój uczeń nie ma za długich pazurów, i ubierz się grubo, żeby cię nie podrapał.

Wskakiwanie na plecy – nauka z pomocnikiem

  • Etap 1. – opieranie przednich łap o człowieka

Uklęknij na ziemi i pochyl się nieco do przodu (na tym etapie nie musisz jeszcze przyjmować pozycji żółwia). Pomocnik bierze garść smakołyków i za ich pomocą zachęca czworonoga do oparcia przednich kończyn o twoje plecy. Kiedy oprze choć jedną łapę, przewodnik zaznacza ten moment kliknięciem lub odpowiednim słowem i zaraz potem nagradza ucznia. Najlepiej, jeśli poda smakołyk, gdy pies opiera się jeszcze o plecy. Jeśli wytrzymuje w tej pozycji dłużej, można mu dać kilka smakołyków jeden za drugim, aby wzmocnić to zachowanie.

Nie wydajemy jeszcze żadnej komendy, posługujemy się tylko naprowadzaniem, które z czasem przerodzi się w komendę optyczną. Powtarzamy to ćwiczenie do momentu, aż zwierzak za każdym razem bez wahania będzie opierał o ciebie łapy.

  • Etap 2. – wskakiwanie wszystkimi łapami

Teraz, aby ułatwić psu ćwiczenie, będziesz musiał pochylić się tak bardzo, żeby twoje plecy tworzyły poziomą płaszczyznę. Pomocnik, nadal używając smakołyków, stara się zachęcić czworonoga do wdrapania się lub wskoczenia na nie.

Nawet jeśli pies początkowo wdrapuje się na plecy, kiedy nabierze pewności, zacznie wskakiwać. Powtarzamy ćwiczenie tak długo, aż będzie to robił bez wahania. Od tej chwili można zacząć stopniowo rezygnować z naprowadzania smakołykiem na rzecz naprowadzania samą ręką – stanie się to komendą optyczną. Możemy także dodać komendę słowną, np. „góra“.

  • Etap 3. – wycofanie pomocnika

Pozostaje już tylko spowodować, żeby psiak wykonywał tę sztuczkę na twoje polecenie, bez udziału pomocnika. Równocześnie z wydawaniem komendy optycznej przez pomocnika zaczynasz więc wprowadzać swoją komendę. Ze względu na pozycję, w której się znajdujesz, będzie ona wyglądała nieco inaczej – może to być np. klepnięcie się ręką po plecach. Zacznij także wypowiadać komendę słowną zamiast pomocnika. Na tym etapie przewodnik wskazuje twoje plecy, a ty równocześnie – lub chwilę wcześniej – wydajesz komendę głosową i optyczną.

Wskakiwanie na plecy – nauka bez pomocnika

  • Etap 1. – opieranie przednich łap o człowieka

Jeśli nie masz nikogo, kto by ci pomógł, możesz od początku ćwiczyć sam – choć jest to trudniejsze. Początkowo zalecamy ćwiczenie w wąskim przejściu, żeby pies nie zachodził cię z boków (w razie potrzeby zbuduj sobie przesmyk np. między szafą i fotelem).

Uklęknij tyłem do psa, weź garść smakołyków i pokazując je tuż nad swoim ramieniem, zachęć go do oparcia łap na twoich plecach. Zaznacz ten moment i nagródź zwierzaka, jeśli to zrobi. Powtarzaj ćwiczenie, dopóki nie będzie wykonywał go bez wahania.

  • Etap 2. – wskakiwanie wszystkimi łapami

W klęku pochyl się bardziej do przodu i pokazując psu smakołyk nad swoim ramieniem, zachęć go do wskoczenia ci na plecy. Nagródź ucznia, jeśli nawet tylko trochę zacznie się na nie wdrapywać. Powtarzaj ćwiczenie tak długo, aż zrozumie, o co ci chodzi. Nadal ćwicz w wąskim przejściu. Najkrótsza droga do przysmaku powinna wieść przez twoje plecy! Dopiero kiedy czworonóg już ładnie wskakuje na nie w takich warunkach, przejdź do ćwiczeń na otwartej przestrzeni. Możesz też wykonywać tę sztuczkę w pozycji w kucki, a nawet pochylając się na stojąco.

Trik ten wykorzystuje się w układach freestyle’owych we frisbee i podczas tańca z psem.

Autor: Urszula Charytonik
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments