Wstrząs mózgu u psa. Jak się objawia?


Do wstrząśnienia mózgu potocznie nazywanego wstrząsem mózgu dochodzi w wyniku silnego urazu mózgoczaszki.

U psów wstrząs mózgu to najczęściej następstwo wypadku samochodowego, upadku ze schodów czy z wysokości. Zawsze wiąże się z utratą świadomości, a nawet przytomności.

Możemy mówić o trzech stopniach wstrząśnienia mózgu. W wypadku pierwszego dochodzi do przejściowego zaburzenia świadomości ustępującego w ciągu 15 minut. W wypadku drugiego trwa ono dłużej niż 15 minut. Trzeci stopień cechuje się zarówno utratą świadomości, jak i przytomności.

Wstrząs mózgu – objawy

Poza tym częstymi objawami wstrząśnienia mózgu są nudności i wymioty, brak koordynacji ruchowej, lękliwość, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi, oczopląs, nierównomierność źrenic, niepokój ruchowy, łapanie zębami niewidzialnych much, bezwiedne oddawanie moczu i kału, wokalizacja, drżenia kończyn, zobojętnienie.

Pies potrącony przez samochód ma zaburzoną świadomość, co w połączeniu ze stresem pourazowym może spowodować agresję nawet w stosunku do właściciela. Dlatego, udzielając pomocy, trzeba się zabezpieczyć, zakładając czworonogowi kaganiec lub wiążąc mu pysk.

Warto też poprosić kogoś o pomoc. W wypadku dużych psów jest to nawet niezbędne. Podczas przenoszenia zwierzęcia jedna z ratujących osób trzyma jego głowę, druga klatkę piersiową i brzuch, a trzecia podtrzymuje miednicę.

Kiedy ustąpią objawy wstrząśnienia?

W lecznicy pies zostanie zbadany, zapewne konieczne będzie wykonanie RTG, podanie leków i opatrzenie ran. Warto pozostawić go tam na kilka dni, bo oprócz leczenia wspomagającego i zachowawczego będzie miał zapewnione słabo oświetlone pomieszczenie, spokój i ograniczenie ruchu.

Zwykle w ciągu dwóch, trzech dni objawy wstrząśnienia mózgu ustępują. Zdarza się jednak, że po kilku dniach następuje „syndrom drugiego uderzenia” polegający na przekrwieniu i obrzęku mózgu, co zagraża życiu zwierzęcia.

Autor: Artur Dobrzyński
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments