Wystawowe i domowe. Te same rasy, różne fryzury

fot. shutterstock

Pudel czy york w papilotach to nie twoja bajka, a marzysz o którejś z tych ras? Jest na to sposób!

Jeśli jesteś bywalcem wystaw psów, to wiesz, że każde zaniedbanie czy użycie niewłaściwych kosmetyków może doprowadzić do pogorszenia jakości włosa, a w konsekwencji – gorszej oceny.

Różnice w pielęgnacji

Pielęgnując psa wystawowego, przeprowadzaj zabiegi tak, aby podkreślić zalety i zamaskować ewentualne wady – sylwetki, umaszczenia czy struktury sierści. Jeśli jednak nie przewidujesz dla swego ulubieńca kariery wystawowej, będziesz miał ułatwione zadanie.

Psy niewystawowe

  • ostrzyżenie zaoszczędzi czesania, dłuższy włos można degażować
  • nie trzeba zakładać papilotów
  • kąpać psa wystarczy wtedy, gdy się wybrudzi lub brzydko pachnie


Największe różnice w pielęgnacji występują między wystawowymi i niewystawowymi pudlami. Tzw. fryzurę domową może wykonać prawie każdy w zaciszu domowym. Podstawą jest strzyżenie – musimy się zdecydować, czy będziemy psa wystawiać, bo nie każdy „fason” dopuszcza się na pokazach. Nie dotyczy to jednak tzw. federała, który jest jednocześnie tradycyjną fryzurą domową.

Psy wystawowe

  • częste i regularne czesanie metalowym grzebieniem i metalową szczotką z kulkowymi zakończeniami zwilżonego włosa
  • nakładanie preparatu na bazie olejku norkowego lub lanoliny
  •  zakładanie papilotów – natłuszczone pasemko włosów układamy na specjalnej bibułce lub kawałku jedwabnej tkaniny
  • kąpiele po każdej wymianie papilotów

 

pies na wysatwie
fot. Shutterstock

Psa strzyże się dość krótko, proporcjonalnie do jego wielkości. Dzięki temu nie wnosi dużo błota do domu ani nie brudzi sobie sierści podczas jedzenia. Równie wygodną fryzurą jest tzw. szynszyla. W obu tych uczesaniach czworonóg wygląda naturalnie i może swobodnie hasać czy pływać, bez konieczności zabezpieczania włosa.

Jeśli nie mamy ambicji wystawowych, wybierzmy krótką fryzurkę. Cięcie „na szczeniaka” nada psu pocieszny wygląd, można też pożyczyć bardziej wytworną fryzurę „na sznaucera”.

Z krótkowłosymi jest łatwiej

U psów krótkowłosych, które goszczą na ringu, dokonujemy drobnych korekt fryzjerskich w okolicach ogona, łap i szyi. Częściej je kąpiemy, używając szamponów i odżywek podkreślających kolor i strukturę włosa.

kompiel psa
fot. Shutterstock

Przed samym wyjściem na ring stosujemy nabłyszczacz. Podobnie pielęgnujemy wystawowe psy o nieco dłuższym włosie. Jeśli nasz pupil na wystawę się nie wybiera, takie zabiegi nie są konieczne.

Autor: Ewa Grabowska
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia Morandini
4 lat temu

Czesanie szczotką z kulkami na końcach,to raczej po to by pozbawić psa sierści wyrywając ją. Gdyby czymś takim traktować afgany byłyby łyse.