Yogi najpiękniejszym psem Crufts 2010


Wyżeł węgierski krótkowłosy został Best in Show Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych Crufts 2010 w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Wzięło w niej udział ponad 22 tys. psów.

Pełne imię zwycięzcy brzmi Hungargunn Bear It’n Mind. Urodził się w Australii w 2002 r. w hodowli Naomi Cragg w Sydney. W 2004 r. trafił do Wielkiej Brytanii. Jego współwłaścicielką jest Kathryn Armstrong z miejscowości Carlisle w Umbrii. Wystawiał go handler John Thirlwell. BIS na Cruftsie i poprzedzające go zwycięstwo w grupie psów myśliwskich to nie jedyne sukcesy Yogiego. W ubiegłym roku znalazł się on w finałowej siódemce, ale wtedy pokonał go sealyham terrier Efbe’s Hidalgo At Goodspice.

Yogi pobił też utrzymujący się od 80 lat rekord liczby wygranych przez jednego psa wystaw psów rasowych w Wielkiej Brytanii. Poprzedni należał w latach 30. ubiegłego wieku do teriera szkockiego, który miał na koncie 16 zwycięstw.

Rezerwowym Best in Show tegorocznej wystawy został Rico, terier szkocki należący do Walentyny Popowej z Rosji, który wygrał w grupie terrierów. W finale znaleźli się też zwycięzcy pozostałych pięciu grup: pies faraona Northgathe’s As You Like It (grupa psów gończych), suczka welsh corgi cardigan Bymil Picture His (grupa psów pasterskich), maltańczyk Benatone Gold Ring (grupa psów ozdobnych), suczka akita Ruthdales  Next Top Model (grupa psów użytkowych) oraz rottweiler Olearia Blaze of Gold (grupa psów pracujących).

W chwytającym za serce konkursie Friend’s for Life (Przyjaciele na całe życie) zwyciężyli chory na dystrofię mięśniową Duchenne’a Sam Daly i jego czworonożny asystent labrador retriever Josie. 

Relację z wystawy można było oglądać w telewizji More 4. To pierwsza telewizyjna relacja od czasu, gdy zrezygnowała z nich BBC w związku zrealizowanym przez nią przed kilkunastoma miesiącami filmem dokumentalnym „Pedigree Dogs Exposed” („Zagrożenia dla psów rasowych”), w którym przedstawiono, do czego prowadzi skupianie się w hodowli na wyglądzie i jak tragiczne są skutki kojarzenia blisko spokrewnionych czworonogów.

Nieoczekiwany incydent zakłócił tegoroczną rywalizację w grupie psów myśliwskich. Na ring wbiegł wówczas mężczyzna ubrany jedynie w buty, skarpetki i zakrywającą przyrodzenie maskę kota. Na jego nagiej piersi widniał napis „I streak.com”. 45-letni Mark Roberts został szybko spacyfikowany przez ochronę, a psy – w tym Yogi – mogły dalej z sobą konkurować. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments