Czy można iść z psem do lasu? Sprawdź, co mówią o tym przepisy


Czy z psem możemy wejść do każdego lasu? Kiedy pies musi być prowadzony na smyczy i za co możemy dostać mandat, spacerując z psem w lesie?

Wyjście do lasu to wyjątkowo atrakcyjny spacer dla wielu domowych czworonogów. Na łonie natury i z dala od miejskiego hałasu psiak może zrelaksować się, odpocząć i w końcu być sobą! Ogromna ilość ciekawych zapachów, patyków do noszenia w pysku, drzew do obwąchania i obsikania sprawia, że leśna przechadzka wiąże się nie tylko z aktywnością fizyczną, ale także umysłową. Okazuje się jednak, że idąc z psem do lasu, musimy przestrzegać przepisów. Za ich złamanie grozić nam może mandat!

Czy można wejść z psem do lasu?

Według Art. 3 Ustawy o lasach z dnia 28.09.1991 r. pod słowem „las” kryje się:

grunt (…) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (…), drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub częściowo jej pozbawiony:

a. przeznaczony do produkcji leśnej;

b. stanowiący rezerwat przyrody bądź wchodzący w skład parku narodowego;

c. wpisany do rejestru zabytków.

Każdy większy, zalesiony grunt posiada zwykle swój regulamin. To właśnie w nim znajdziemy informację o tym, czy na teren danego lasu możemy wejść z psem i na jakich zasadach. O obowiązujących w danym miejscu przepisach poinformuje nas także stojąca przy wejściu do lasu tablica informacyjna, a nieraz także mniejsze tabliczki umieszczane przy leśnych drogach.

Musimy także pamiętać, że nie każdy zalesiony teren jest po prostu lasem. Część z nich to rezerwaty lub parki narodowe. Co do zasady wejście z psem do parku narodowego lub rezerwatu jest dozwolone. Czworonogi nie mogą być natomiast wprowadzane na teren obszarów objętych ochroną ścisłą lub czynną. Informacje o tym, które obszary danego parku narodowego lub rezerwatu są niedostępne dla psów, znajdziemy w regulaminie. Może się także zdarzyć, że obowiązujące w danym lesie prawo ulegnie zmianie, a ochroną ścisłą lub czynną zostanie objęty dodatkowy lub większy teren. Dlatego każdorazowo – planując wyjście z psem do lasu – powinniśmy sprawdzić aktualne przepisy panujące na interesującym nas obszarze.

Czy w lesie można spuścić psa ze smyczy?

Art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach krótko i jednoznacznie mówi, że:

w lasach zabrania się puszczania psów luzem.

Na każdym zalesionym terenie pies powinien być więc prowadzony na smyczy lub na długiej lince, która uniemożliwi mu oddalenie się od opiekuna, samodzielne spacerowanie i polowanie na zwierzęta. Oczywiście nawet z psem na smyczy nie wolno nam podchodzić do dzikich zwierząt, pozwalać psu na płoszenie ich, atakowanie ani rozkopywanie ich nor czy gniazd.

Co grozi opiekunowi psa za złamanie przepisów?

Art. 166 Kodeksu wykroczeń przewiduje kary za puszczanie psów luzem w lesie:

Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

pies w lesie
www.lasy.gov.pl

Natomiast umyślne złamanie zakazów obowiązujących w parkach narodowych i rezerwatach (czyli na przykład wejście z psem tam, gdzie nie wolno) jest według ustawy o ochronie przyrody wykroczeniem zagrożonym karą aresztu (od 5 do 30 dni) lub grzywny. Strażnicy parku mogą nałożyć na nas mandat do 500 zł (załatwiając tym sprawę od ręki) lub skierować do sądu wniosek o areszt lub grzywnę, która może wynosić od 20 zł aż do 5 tysięcy złotych.

Autor: Aleksandra Prochocka