12.11.2021
Czy pies musi mieć smycz i kaganiec?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy podczas spaceru twój pies musi mieć i smycz, i kaganiec, to odpowiedź brzmi – zależy gdzie. Istotne jest także to, jakiej rasy masz psa i czy jesteś w stanie zachować nad nim kontrolę.
fot. Shutterstock
Smycz jest elementarnym punktem na liście psiej wyprawki. Kaganiec również powinien się na niej znaleźć – zwłaszcza u opiekunów ras psów uznawanych za niebezpieczne czy psów żyjących w mieście. Jest też nieoceniony chociażby w gabinecie weterynaryjnym. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy mamy wyprowadzić pupila na spacer. Większość opiekunów nie jest pewna, kiedy wówczas pies musi mieć smycz i/lub kaganiec. Z czego to wynika? Skąd te niejasności? A stąd, że polskie przepisy są w tym aspekcie niejednoznaczne.
Co na to prawo?
Zacznijmy od początku, a więc od Ustawy o ochronie zwierząt, która została uchwalona 21 sierpnia 1997 roku. Jak wynika z art. 10 a ust.3:
Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
Co to właściwie oznacza? To, że opiekun może puszczać psa bez smyczy. Jest to jednak możliwe pod pewnym warunkiem – musi on być w stanie zapanować nad zwierzęciem. Dlaczego? Ponieważ to on ponosi całkowitą odpowiedzialność za swojego psa.
Powyższy przepis prawny nie jest jedyny, z którym powinien zaznajomić się opiekun, i który jednocześnie stanowi o wyprowadzaniu psów na spacery. Zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń:
1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Ze wszystkich przepisów prawnych wątpliwości raczej nie powinien budzić natomiast art. 166 kodeksu wykroczeń, który zakazuje puszczania psa luzem w lesie – przepis nie dotyczy psów, które biorą udział w polowaniu.
Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Zwykłe lub nakazane środki ostrożności
A zatem wiemy już, że do obowiązków opiekuna należy sprawowanie kontroli nad psem podczas spaceru. O tym stanowią wyżej przytoczone przepisy prawne. Choć jak się okazuje, nie wspominają one ani o smyczy, ani o kagańcu. Jest natomiast mowa o zwykłych lub nakazanych środkach ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Wielu z was pewnie zastanawia się, czym one właściwie są. Na początku warto wspomnieć, że nie istnieje ustawowa definicja tychże środków.
Zwykłe środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia określa się jako tradycyjne, przyjęte zwyczajowo, naturalne dla danego gatunku zwierzęcia, dodatkowo uzależnione od jego cech osobniczych i ewentualnego, potencjalnego zagrożenia (Wyrok WSA w Bydgoszczy z 27.03.2019 r., II SA/Bd 1281/18).
W związku z tym za zwykłe środki ostrożności uznaje się zdrowy rozsądek posiadacza psa, który zna psychikę zwierzęcia i faktycznie jest w stanie nad nim zapanować. Jeśli więc jesteśmy opiekunem niewielkich rozmiarów czworonoga, takiego jak chihuahua, pinczer miniaturowy czy yorkshire terrier, który się nas słucha, to do jego prowadzenia – w miejscach, które są mało uczęszczane – nie jest potrzebna ani smycz, ani kaganiec.
Z kolei nakazane środki ostrożności wynikają z obowiązujących przepisów prawa, a dokładniej przepisów lokalnych, które dotyczą w szczególności psów, które zostały ujęte w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. Gminy w regulaminach utrzymania porządku i czystości wyznaczają miejsca, gdzie pies musi być wyprowadzany na smyczy i w kagańcu, a także miejsca, gdzie zakaz ten nie obowiązuje. Warto dodać, że absolutny nakaz prowadzenia psa zarówno na smyczy, jak i w kagańcu jest sprzeczny z Ustawą o ochronie zwierząt.
Czy pies musi mieć smycz i kaganiec, czy nie musi?
Aby opiekun miał pewność, że nie narusza prawa, powinien zaznajomić się z uchwałą swojej gminy, która wprowadza w tej kwestii pewne ograniczenia. Ważne jest, aby puszczać psa luzem odpowiedzialnie, mając przy tym na uwadze bezpieczeństwo zarówno innych osób i psów. Przypominamy, że od 10 kwietnia zmieniły się też przepisy dotyczące wysokości grzywny dla opiekunów psów. Aby dowiedzieć się więcej, odsyłamy do artykułu pod tym linkiem: www.psy.pl/wieksze-grzywny-dla-opiekunow-psow.
źródła: prawo.gazetaprawna.pl, bezprawnik.pl, www.rozwadowska-kucka.pl
Zobacz powiązane artykuły
27.08.2024
5 zaskakujących sposobów, w jakie psy wyrażają uczucia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy wyrażają uczucia na wiele sposobów. Niektóre są oczywiste, inne subtelniejsze. Oto 5 zachowań, po których rozpoznasz, że twój pies naprawdę cię kocha!
undefined
26.08.2024
Międzynarodowy Dzień Psa 2024 – jak go uczcić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Duże, małe, leniwe, spokojne, rasowe, kundelki, niepełnosprawne czy bezpańskie – 26 sierpnia jest dniem wszystkich psów domowych. Bez wyjątku. Jak obchodzić tę okazję i sprawić nieco radości czworonogom? Sprawdźmy!
undefined
22.07.2024
Jak wzmocnić więź z psem? 5 niezawodnych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wydaje ci się, że twój pies zupełnie nie zwraca na ciebie uwagi? A może czasem, gdy ma ochotę na zabawę, to cię zauważa, ale na co dzień żyjecie zupełnie obok siebie? Znamy sposoby, by poprawić tę sytuację! Podpowiadamy, jak wzmocnić więź z psem.
undefined