Wyjazd z psem nad wodę. Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila?

fot. Shutterstock

Mamy teraz sporo okazji, by nasz pupil mógł zażyć kąpieli. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo, nie zabierając przy tym frajdy ani psu, ani sobie?

Planujesz wakacje z psem nad morzem, a może wyjazd na żagle na Mazury? Nieważne, gdzie się wybierzecie, natomiast ważne jest to, aby zapewnić pupilowi bezpieczeństwo. Większość psów potrafi pływać, jednak zdarzają się i takie, które wodę omijają szerokim łukiem. Bezpieczny wyjazd z psem nad wodę? To możliwe. Przeczytaj nasze wskazówki, dzięki którym unikniesz nieszczęścia.

1. Ochrona przed słońcem

pies w okularach
fot. Shutterstock

Na przegrzanie najbardziej narażone są psy bezwłose, ale też te o jasnej sierści i z różowym nosem. Szczególnie nad wodą o porażenie słoneczne nietrudno, dlatego odpoczynek w zacienionym miejscu dobrze jest zapewnić nie tylko dzieciom, ale i właśnie psom.

2. Wracanie na wołanie

Pies podczas biegu
fot. Shutterstock

Upewnij się, że twój pies bezwzględnie wraca na wołanie. To koniecznie, jeśli chcesz spuścić go ze smyczy w pobliżu zbiornika wodnego – choćby to był najpłytszy staw w okolicy. Woda jest nieprzewidywalna, a i psiak może oddalić się za daleko od brzegu – musisz mieć pewność, że zawsze, gdy go zawołasz, wróci do ciebie bez zbędnej zwłoki.

3. Woda do picia

Pies pije wodę
fot. Shutterstock

Słońce, piasek i słona woda, czyli nadmorski raj, może okazać się ryzykowny – gdy pies zapragnie pić wodę, ale tę z morza, a ty zapomnisz o misce ze słodką wodą do picia. Woda morska może spowodować, że pies się odwodni i zacznie wymiotować. Jak zniechęcić pupila do jej spożywania? Gdy widzisz, że zabiera się za picie słonej wody, zawołaj go, nagródź, i zaproponuj świeżą, zimną, słodką wodę. Aby po nadmorskich harcach futro i skóra pupila nie były wysuszone, koniecznie opłucz go słodką wodą – będzie wyglądał zdrowo i miał lśniącą sierść.

4. Z psem nad wodę, czyli bezpieczne wyjście

psy wychodzą z wody
fot. Shutterstock

Bezpieczeństwo nad wodą to nie tylko pływanie, ale też… wychodzenie z morza czy jeziora. O ile wyjście z morza jest zazwyczaj łagodne, o tyle nad jeziorem czy rzeką bywa różnie. Pokaż psu miejsce, w którym można bezpiecznie wejść do zbiornika wodnego i stój tam, gdy wołasz psa do siebie. Niech wie, że w każdej chwili może szybko znaleźć się na lądzie, gdy zajdzie taka potrzeba.

5. Umiejętność pływania

pies z dziewczynką nurkują w wodzie
fot. Shutterstock

To wcale nie jest takie oczywiste – nie wszystkie psy umieją pływać. Niektóre potrafią robić to od szczeniaka same z siebie, inne od wody wręcz uciekają. Zanim zaczniesz zachęcać niechętnego temu psa do wejścia do wody, upewnij się, że nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań. Gdy wypuścicie się już na naprawdę głęboką wodę, miej pewność, że twój zwierzak dobrze się czuje i nie ma problemu z poruszaniem się.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments