Zabijali zamiast ratować


Dwa lata wiezienia grożą małżeństwu prowadzącemu schronisko dla zwierząt w okolicy Iłży (Mazowieckie). Prokuratura Rejonowa w Lipsku zarzuca im zabicie ze szczególnym okrucieństwem czternastu psów.

– Właściciele uśmiercali zwierzęta i wytapiali z ich ciał tłuszcz. Grozi im za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności – poinformowała w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu, Małgorzata Chrabąszcz. Jak dodała, „podejrzani przyznali się do zabicia dziesięciu psów, uśmiercali je przy użyciu siekiery”.
W maju działacze Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Animals otrzymali sygnał, że właściciele schroniska w Białce wyrabiają psi smalec. W towarzystwie reporterów jednej z telewizji przeprowadzili w schronisku prowokację i zarejestrowali kamerą moment zakupu słoika z psim smalcem od prowadzącej placówkę kobiety. Gdy powiadomiona o tym fakcie policja wkroczyła do schroniska, znaleziono tam kilkanaście słoików wytopionego tłuszczu, a także psie mięso.
Zofia i Edward A. prowadzili prywatne schronisko dla zwierząt. Mieli podpisaną z władzami gminy Iłża umowę na wyłapywanie bezpańskich psów, a następnie opiekę nad zwierzętami. Schronisko zostało natychmiast zamknięte, a psy, które udało się ocalić, zostały przewiezione do nowych właścicieli. (PAP)