Zadbany, zdrowy pies

fot. Shutterstock

Coraz częściej występujące u psów choroby skóry przysparzają właścicielom wielu kłopotów. Można im zapobiec, jeśli zadbamy o odpowiednią pielęgnację sierści

Nie sposób opisać wszystkich dolegliwości dermatologicznych naszych pupili. Mogą być one następstwem rozlicznych schorzeń wewnętrznych, zakaźnych i pasożytniczych. Wiele problemów skórnych ma np. związek z różnego typu alergiami (kontaktowymi, pokarmowymi, itd.). Zawsze jednak, gdy podejrzewamy chorobę skóry u psa, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Samodzielne, „domowe” sposoby leczenia nie dość, że nie pomagają, ale często prowadzą nawet do pogorszenia stanu pacjenta i do wydłużenia okresu leczenia. Lekarz prowadzący zwierzę prawdopodobnie zleci wykonanie podstawowych badań dermatologicznych i parazytologicznych.
Podkreślić należy, że każdy przypadek choroby musi być traktowany indywidualnie w zależności od wieku, rasy i płci zwierzęcia. Niektóre rasy psów mają bowiem większe skłonności do chorób skóry tła bakteryjnego, inne do dolegliwości alergicznych czy nowotworowych. Od płci np. uzależnione jest występowanie zaburzeń hormonalnych. Podstawowe badania hematologiczne krwi (morfologia, biochemia oraz poziomy pierwiastków i hormonów) mogą wiele pomóc w trafnej diagnozie, a co za tym idzie – w prawidłowej terapii.

Pielęgnacja sierści
Aby uniknąć kłopotów ze skórą i sierścią bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja okrywy włosowej u psa, przy czym każdy typ sierści wymaga nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sierść długa, np.: owczarek collie, nowofundland.
Staramy się nie kąpać psa zbyt często, najlepiej dwa, trzy razy w roku. Szczotkujemy go do przodu nad głową i łopatkami, a następnie do tyłu. Z kolei boki psa szczotkujemy zgodnie z naturalnym ułożeniem włosa. W okresie linienia starannie szczotkujemy podszycie włosa.

Sierść szorstka, np.: sznaucer, jamnik szorstkowłosy.
Ten rodzaj sierści wymaga starannego i regularnego wyczesywania. Dobrze, jeżeli włosy są trymowane trzy-cztery razy w roku. Strzyżemy i kąpiemy co dwa-trzy miesiące.

Sierść jedwabista, np.: yorkshire terier, chart afgański.
Jeśli zaniedbamy sierść takiego psa, szybko ulega ona skłaczeniu. Dlatego trzeba wyczesywać ją prawie każdego dnia. Włosy wymagają również stosunkowo częstych kąpieli.

Sierść gładka, np.: jamnik gładkowłosy, bokser.
Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadza się stosunkowo łatwo. Używamy do tego celu szczotki z włosia lub rękawicy do czyszczenia psów. Ten typ sierści nie wymaga zbyt częstego wyczesywania.

Sierść nieliniejąca, np. pudle.
Okrywa włosowa jest łatwa w utrzymaniu. Wymaga jednak kąpieli co dwa-trzy miesiące i szczotkowania, ze względu na możliwość skłaczania.

Dlaczego szczotkujemy

Szczotkowanie psa ma na celu usunięcie martwych włosów i oczyszczenie sierści z kurzu i błota. Zabieg ten jest szczególnie ważny w okresie linienia psa (przypada dwa razy w roku, zazwyczaj jesienią a także wiosną i trwa około miesiąca). Dokładnych przyczyn linienia jeszcze nikt nie wyjaśnił, najprawdopodobniej jest ono związane ze zmianą zimowej i letniej okrywy włosowej. Kiedy nowa okrywa rośnie, a trwa to około trzech miesięcy, psa należy szczotkować codziennie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments