30.07.2018
Jak pielęgnować psy rasowe? Poznaj podstawowe zasady dbania o czworonogi!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Odpowiednia pielęgnacja pupila jest konieczna, bez względu na to, z jaką rasą mamy do czynienia. Ale czy wiesz, jak pielęgnować psy rasowe?
fot. Shutterstock
Posiadaczy czworonożnych przyjaciół być może nieco zmartwi fakt, iż nie istnieje jeden, sprawdzony i uniwersalny sposób pielęgnacji psów. Wszystkie rasy różnią się bowiem od siebie i mają różne potrzeby. Na sposób pielęgnacji wpływ mają między innymi:
- wielkość psa,
- długość sierści,
- kształt uszu.
Nie bez znaczenia jest także tryb życia i warunki, w jakich przebywa pies. Kryteriów doboru zabiegów pielęgnacyjnych jest sporo, niemniej gdy już dojdziemy do wprawy, pielęgnacja psa stanie się przyjemnością, a nie koniecznością.
Jak pielęgnować psy rasowe? Podstawowe informacje
Istnieją zabiegi uniwersalne, które różnić się będą – w zależności od rasy – tylko częstotliwością. Jednym z nich jest kąpiel – tego wymaga każdy pies, bez względu na rasę. Warto tutaj wymienić trzy najważniejsze zasady, którymi należy kierować się przy kąpieli pupila:
- Używaj jedynie szamponów i kosmetyków przeznaczonych dla psów, gdyż używanie innych specyfików może skutkować uczuleniem lub podrażnieniami.
- Pamiętaj, że prawdopodobnie twój pies, jeśli należy do większości, nie lubi się kąpać, więc staraj się zminimalizować stres z tym związany. Bądź delikatny, nie ciągnij mocno na sierść i nie zalewaj psu nosa.
- Kąp psa tak często, jak to konieczne, ale rasom takim jak shih tzu czy maltańczyk kąpiel raz w tygodniu powinna wystarczyć.
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym z rodzaju raczej uniwersalnych jest czesanie i strzyżenie psa. Szczotkowanie jest potrzebne nawet pupilom o krótkiej sierści, gdyż wpływa ono korzystnie także na skórę psa. Jest to ponadto w wielu przypadkach czas relaksu naszego czworonoga. Należy pamiętać, że psy o długiej sierści będą wymagać częstszego i dokładniejszego szczotkowania.
Bardzo istotna jest również higiena zębów i pazurów. Istnieją specjalne pasty i szczotki do zębów dla psów, ale warto także po prostu zainwestować w specjalne gryzaki, które pomogą w ścieraniu kamienia.
Nie zapominajmy jednak również dbać o odpowiednią dietę naszego pupila. Właściwie dobrana karma dla psa pomoże dostarczyć wartości odżywczych i witamin koniecznych do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Pamiętajmy także o ruchu – zapewnienie psu odpowiedniej dawki świeżego powietrza i czasu na „wybieganie” również korzystnie wpłynie na jego stawy, tuszę, ale i zwyczajnie poprawi humor – i psa, i właściciela. Pomocne będą w tym wypadku szelki dla psa czy odpowiednio dobrana smycz.
Dlaczego psy rasowe chorują?
Czasem psy chorują, i to bez względu na to, czy są konkretnej rasy, czy też zaliczyć je można w poczet sympatycznych kundli. Nie wszyscy mają świadomość, że przyczyną psich chorób może być niewłaściwa pielęgnacja, zwłaszcza gdy chodzi o bardzo wrażliwe u czworonogów oczy i uszy.
Nie powinno się dopuszczać do tego, aby po kąpieli w uszach gromadziła się wilgoć. Dotyczy to wszystkich psów, ale w szczególności tych o długich, zwisających uszach, takich ras jak na przykład: cocker spaniel, golden retriever czy labrador retriever.
Wiele osób twierdzi, że pewne rasy są bardziej podatne na konkretne rodzaje schorzeń. Nie oznacza to, że dana choroba nie występuje u innych ras, po prostu u tej konkretnej występuje z większą częstotliwością. I tak przykładowo:
- Owczarek niemiecki jest uważany za dość chorowitą rasę psów, co prawdopodobnie jest wynikiem popularnego do niedawna chowu wsobnego. Dorosłe owczarki często chorują na dysplazję stawów.
- Do chorowitych ras zalicza się również mops, popularny „boo”, czyli szpic miniaturowy pomeranian oraz husky. Ten ostatni o tyle dziwi w tym zestawieniu, że husky syberyjski już w dawnych czasach ciężko pracował przy ciągnięciu sań w trudnych, wschodnich warunkach.
- Buldog francuski ze względu na specyficzną budowę czaszki często miewa problemy z oddychaniem.
- Piękna japońska akita ma skłonności do alergii skórnych.
- West highland white terrier miewa problemy z wątrobą.
- Cavalier king charles spaniel ma bardzo wrażliwe oczy, w związku z czym należy często je przecierać.
Higiena psów dotyczy jednak nie tylko ich sierści czy skóry, ale i otoczenia, w którym przebywają. Odpowiednia dbałość o legowisko dla psa pomaga wyeliminować bakterie, które mogłyby stać się przyczyną chorób. Buda dla psa równie często powinna być czyszczona i odkażana, tak aby zapewnić naszemu pupilowi odpowiednie warunki i ustrzec go przed czynnikami chorobotwórczymi czy insektami.
Jakie rasy psów chorują najrzadziej?
To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób przed decyzją o przygarnięciu pod swój dach czworonoga. Chociaż nigdy nie można mieć pewności, to wydaje się, że pewne rasy rzeczywiście chorują rzadziej niż inne.
- Basenji, stosunkowo nowa rasa w Polsce, należy do najbardziej zdrowych psów.
- Podobnie znane z dobrego zdrowia są shiba czy beagle.
- Chihuahua – ten mały smyk jest wyjątkowo żywotny, często żyje nawet dwa razy dłużej niż spora część innych psów.
- Border collie to rasa przystosowana do trudnych warunków, w dodatku jedna z najinteligentniejszych.
- Owczarek szkocki collie jest uznawany za dość mało podatną na choroby rasę.
Warto mieć świadomość tego, że kierując się podatnością danej rasy na choroby, można przegapić psa, który stałby się członkiem rodziny, idealnie wpasowując się w nią choćby pod względem usposobienia.
Pamiętajmy, że nigdy nie ma gwarancji, że pies, należący nawet do rasy uważanej za jedną z najodporniejszych, nie zachoruje. Podobnie jak ten potencjalnie chorowity może być zdrów przez całe życie. Wiele w tej kwestii zależy także od właściciela, gdyż niezmiernie istotna jest pielęgnacja psa oraz jego tryb życia.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined