Ze schroniska do pracy w policji


Młoda suczka rasy staffordshire bulterier błąkała się po ulicach miasteczka Taunton w Anglii, skąd zabrano ją do lokalnego schroniska. Los psów ras uznawanych na Wyspach za „bojowe” nie jest łatwy, dlatego miła i energiczna psina, którą nazwano Stellą, nie miała zbyt dużych szans na adopcję. A jednak w schroniskowej klatce wypatrzył ją policyjny „łowca talentów”.

Stella to suczka rasy staffordshire bulterier, która wraz ze swoją przewodniczką – policjantką Claire Todd – strzeże dziś spokoju w hrabstwie Gloucesershire w Anglii. Suczka jest tzw. „proactive search and detect dog” – wyszukuje narkotyki, broń i amunicję. Do Claire trafiła wprost ze schroniska w miasteczku Taunton.

W brytyjskich przytuliskach na nowy dom bez nadziei czeka sporo psiaków tej rasy. W przypadku Stelli jeden z pracowników przytuliska, zachwycony jej żywiołowym, a zarazem przyjaznym charakterem namówił specjalistę z departamentu służbowych psów policyjnych na przetestowanie jej. Okazało się, że bezdomna staficzka ma predyspozycje, więc wysłano ją na miesięczny kurs wykrywania zakazanych substancji. Po zdaniu trudnego egzaminu Stella została pełnoprawnym psem policyjnym.

Jej przewodniczka Claire miała doświadczenie w pracy z psami. Do tej pory pomagał jej owczarek niemiecki Duke, który przywitał nową czworołapą koleżankę bardzo przyjaźnie.

W jednostce policyjnej, w której służy Claire, psy mieszkają ze swoimi przewodnikami, toteż Duke, Stella i Claire byli ze sobą niemal przez cały czas. Nic dziwnego, że psy i ich pani bardzo się ze sobą zżyli. W zeszłym roku Duke, który jest już starszym psem, rozchorował się i mimo starań weterynarzy odszedł. Stella i Claire nie mogły przeboleć tego rozstania, obu – i pani, i suczce – groziła depresja. Jednak niedawno do rodziny dołączył młody, wesoły owczarek policyjny o imieniu Quest. Wiele może się nauczyć od swojej staficzkowej koleżanki, która odnosi ogromne sukcesy w policyjnej pracy. Zdobyła nawet prestiżową Nagrodę Dla Najlepszego Psa Służbowego. Wystarczy powiedzieć, że już w pierwszym miesiącu pracy wykryła ukryty w zaparkowanym na ulicy samochodzie ładunek broni. Instruktorzy zajmujący się psami policyjnymi są pod wrażeniem jej umiejętności i chęci pracy.

Claire mówi o Stelli: „To wspaniały pies. Jestem nią zauroczona. Jej przykład świadczy, iż nie możemy używać stereotypów mówiąc o poszczególnych rasach. Staffiki nie mają w Anglii dobrej opinii jako psy walczące. Historia Stelli zmusza ludzi do patrzenia na psy jako na odrębne jednostki, a nie wyłącznie przedstawicieli takiej czy innej rasy.” Stella – z drobną pomocą swojej przewodniczki – prowadzi własną stronę na Facebooku. PŁ

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments