Znęcają się nad psami w schronisku? Kontrowersyjna sytuacja w Kołobrzegu


„Zostaliśmy zaalarmowani o niepokojącej sytuacji w schronisku w Kołobrzegu. Przebywającym tam psom nie zapewnia się odpowiedniej opieki” – tak zaczyna się informacja, którą dostaliśmy od fundacji Nasze Zoo. Schronisko odpowiada, że to manipulacja.

Zdaniem działaczy fundacji Nasze Zoo, psy w kołobrzeskim schronisku są bite, nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki przez kilkanaście godzin na dobę, nie mają odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Skąd takie informacje?

Bazowaliśmy na zeznaniach świadków, pisemnych i podpisanych oświadczeniach, na szerokim materiale filmowym i zdjęciowym. Naprawdę zaangażowaliśmy się w sprawę, zrobiliśmy rozeznanie, odwiedziliśmy schronisko, rozmawialiśmy z ogromną ilością osób, które potwierdzają to, co się tam dzieje – mówi nam prezes fundacji Nasze Zoo, Michalina Zabłocka.

Wszystko zaczęło się na początku tego roku, gdy Nasze Zoo otrzymało informację od kołobrzeskich wolontariuszek, że tamtejsze schronisko zakazało im wstępu. Nie jest to jeszcze nic konkretnego, ale zawsze taka sytuacja powoduje, że organizacjom prozwierzęcym zapala się czerwona lampka. Czyżby władze schroniska miały coś do ukrycia?

Ze śledztwa przeprowadzonego przez Nasze Zoo wynika, że w schronisku fałszowana jest dokumentacja adopcyjna (np. niektóre zwierzaki są wydawane bez umowy, a gmina nadal płaci placówce na ich utrzymanie), weterynarz odwiedza schronisko na godzinę-dwie dziennie, nie może więc na bieżąco kontrolować stanu zdrowia zwierzaków, pracownicy schroniska podczas pracy spożywają alkohol i wykonują na boku prace dla innych firm, zamiast zajmować się czworonogami.

Wywożą karmę, biją podopiecznych?

Dodatkowo też w schronisku nie jest prowadzony spis darów, jakie trafiają do placówki. Nasze Zoo otrzymało sygnały od świadków, że karmy i akcesoria przekazywane przez ludzi dobrej woli są rozwożone prywatnymi samochodami w nieznane miejsca. A w ramach projektu DlaSchroniska.pl fundacja Nasze Zoo przekazała do Kołobrzegu dary o wartości prawie 10 000 zł. Niestety, mimo próśb, nie otrzymała potwierdzenia (chociażby w formie zdjęć), że karma i akcesoria trafiły do kołobrzeskich psiaków.

Co najgorsze, są podejrzenia, że pracownicy schroniska biją swoich podopiecznych (nagrany ukrytą kamerą film obejrzyj TUTAJ). Nie sprzątają też boksów i wybiegów, co kończy się tym, że psiaki nierzadko brodzą w rozkładających się odchodach. A władze schroniska mają świadomość, że tak nie powinno być, ponieważ na kilka dni przed oficjalną wizytacją mediów wysprzątali boksy, wybiegi wysypiali czystym piachem i gdzieniegdzie ustawili kwiaty, by miejsce wyglądało przyjaźnie.

Fundacja złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury, poinformowała o sprawie mnóstwo innych instytucji (m.in. Głównego Lekarza Weterynarii, Urząd Skarbowy, Najwyższą Izbę Kontroli), a także gminy, które mają podpisaną umowę o współpracy z prowadzącym schronisko w Kołobrzegu Stowarzyszeniem Reks.

Pełny raport o tym, co zdaniem fundacji dzieje się w schronisku, możecie przeczytaj TUTAJ. Fundacja Nasze Zoo utworzyła też stronę internetową http://ratujmypsyzkolobrzegu.pl/, na której apeluje o pomoc dla psów przebywających w schronisku.

Co na to stowarzyszenie?

Jak na te poważne oskarżenia reaguje Stowarzyszenie Reks? Na swoim fanpage’u władze schroniska piszą, że to wszystko to „manipulacja i kłamstwa”. Przykładowo zarzut dotyczący ogromnej ilości kotów przebywających w placówce tłumaczą tym, że na podstawie umów z gminami mają obowiązek przyjmować wszystkie wyłapane w mieście koty, a także karmić je i kastrować, co też robią.

Jeśli chodzi o nagrany ukrytą kamerą filmik, na którym wolontariuszka stowarzyszenia Reks bije psa, władze schroniska tłumaczą, że to wyjątkowa sytuacja, w której kilkunastoletnia dziewczyna nie poradziła sobie z zapanowaniem nad psami. Twierdzą, że robią wszystko, by zwierzęta w schronisku czuły się bezpiecznie.

Wizyty weterynarza, które trwają maksymalnie dwie godziny, ale mają miejsce codziennie, też nie są dowodem na to, że zwierząt nikt nie leczy.

   

Czy zwierzakom w kołobrzeskim schronisku rzeczywiście dzieje się krzywda? Gdzie leży prawda? Pewnie jak zwykle – po środku. Na portalu e-kg.pl można przeczytać bardzo różne komentarze mieszkańców Kołobrzegu:

Nagonka na Reksa – nic więcej 🙂 Jak już kiedyś pisałem – „tipsiary” sieją zamęt, byli pozwalniani pracownicy mszczą się, a pieski ucieszone, najedzone, z merdającymi ogonkami śmieją się z was wszystkich. ~NeutralnyOno

 

To wszystko wina p. prezes. Powinna odpowiedzieć za dopuszczanie wolontariuszek bez żadnego zabezpieczenia do boksów z psami. Teraz, gdy ochłonęłam, żal mi wolontariuszki, toż to jeszcze dziecko, nawet jeżeli popełniła błąd, to nie ona jest winna, ale p. prezes. ~agaa

 

Kiedyś wpuszczali tam dzieci mające 10 lat. Wykorzystywali je na maksa. Zostawiali je same, a w tym czasie jedne z groźniejszych psów się uwalniały przez dziury w boksach. ~były-wolontariusz

Jest takie powiedzenie, że w każdej plotce jest ziarno prawdy. Trudno jednak jednoznacznie rozstrzygnąć, kto ma rację. Konflikt między różnymi organizacjami prozwierzęcymi to rzecz znana od lat, ale niestety, podczas kłótni i sądowych sporów, umyka niekiedy to, co najważniejsze – dobro psów… Oby tym razem było inaczej.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lotka
Lotka
4 lat temu

Te ku##y powinno sie chycic za leb i tak przypie###lic porzadnie zeby krew z d#py i nosa ciekla jak z kranu jeszcze uwiazac pi##dom lapy i polamac wszystkie paluchy zeby sobie sami do d#py trafic nie mogli… krew mnie zalewa jak widze cos takiego a jeszcze gorzej jak sie slyszy takie wycie psiakow…. do kryminalu na kilka lat niech sami po sobie zobacza jak to boli suki###yny jeb##e…. sorki za slownictwo ale nie da sie inaczej….

Grażyna Kwaśny
Grażyna Kwaśny
4 lat temu

Przecież tę osobę natychmiast należy zwolnić dyscyplinarnie!i zawiadomić prokuraturę!macie film.Przecież te bidy same się nie obronią!Nie dajcie się zbyć!Wymienić c a ł ą!!! obsadę personalną w placówce-wiem,że łatwo mówić-gorzej wykonać,ale postarajcie się.Trzymam za WAS!!!!!!