Żółtaczka u psa. Czym może grozić i jak ją leczyć?


Czy żółtaczka u psa to poważna choroba, która wymaga natychmiastowego leczenia? Sprawdź, jakie są jej objawy i jak pomóc psu z taką przypadłością!

Żółtaczka u psa to poważny objaw, którego nie należy lekceważyć! Nieleczona może doprowadzić do zatrucia całego organizmu czworonoga. Dlaczego psiak zmienia kolor na żółty i jak pomóc zwierzakowi cierpiącemu na żółtaczkę?

Żółtaczka u psa – objawy

Podstawowym objawem żółtaczki u psów jest zmiana koloru błon śluzowych, dziąseł, skóry i białek oczu czworonoga na żółty lub żółtoszary. Dzieje się tak za sprawą podwyższonego poziomu bilirubiny w krwi, która przybiera właśnie żółtą barwę. Kolor ten może być także zauważalny w kale zwierzaka. Nadmiar bilirubiny jest bardzo toksyczny i może spowodować zaburzenia pracy wątroby, nerek oraz mózgu. Przypadłości tej towarzyszą często również ospałość, zmniejszony apetyt, wymioty, biegunka i gorączka.

Skąd się bierze żółtaczka u psa?

Żółtaczka, czyli podwyższenie się poziomu bilirubiny w organizmie psa, może mieć wiele przyczyn. Wszystkie z nich będą wymagać natychmiastowej pomocy weterynarza.

  • Rozpad czerwonych krwinek powoduje uwalnianie się do krwi zwierzaka dużych ilości bilirubiny. Taka sytuacja może być spowodowana obecnością pasożytów i chorób odkleszczowych (w tym babeszjozy) lub anemii hemolitycznej.
  • Uszkodzenia lub zaburzenia pracy wątroby mogą sprawić, że narząd ten nie poradzi sobie z usuwaniem bilirubiny z organizmu. Stan ten może być wywołany zatruciem, zapaleniem wątroby lub jej nowotworem.
  • Zaburzenia odpływu żółci z wątroby mogą być spowodowane przez kamicę żółciową, zapalenie trzustki lub nowotwór.

Do innych przyczyn żółtaczki u psów zaliczyć można także uszkodzenia wątroby i narządów wewnętrznych na skutek wypadku, choroby autoimmunologicznej czy choroby Rubartha. Zdiagnozowanie przyczyny tej przypadłości jest konieczne do podjęcia odpowiedniego leczenia.

Jak leczyć psa z żółtaczką?

Sama żółtaczka u psa jest łatwa do zdiagnozowania. Zmiana koloru dziąseł, skóry i białek oczu dostrzegalna jest gołym okiem. By wykryć jej przyczynę, należy wykonać rozmaite testy (badania krwi, usg jamy brzusznej), które sprawdzą funkcjonowanie wątroby, nerek i trzustki zwierzaka. W zależności od źródła problemu leczenie może obejmować podawanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych, transfuzję krwi, operację chirurgiczną, a nawet chemioterapię. Często wśród zaleceń od weterynarza znajdzie się także zmiana diety na taką, która odciąży uszkodzoną wątrobę lub trzustkę.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments